HyperX Quadcast S, врвен микрофон за игри и подкаст [Преглед]

Микрофонот може да направи разлика, особено кога зборуваме за подкастинг, игри или стриминг од кој било вид, особено во овие времиња кога Twitch станува толку важен и разликата помеѓу уредите со повисок или понизок квалитет е извонредна. Поради оваа причина, поседувањето на овој тип на наменски микрофони може да ни ја олесни задачата и, пред сè, значително да ги подобри резултатите добиени со нашата работа.

Во овој случај го тестиравме обновениот HyperX Quadcast S, врвен микрофон за креаторите на содржини од секаков вид. Дознајте во нашата длабинска анализа во која ќе ви покажеме дали производ со овие карактеристики навистина вреди.

Материјали и дизајн

Овој уред, како и многу други познати од фирмата и според цената што ја презентира, има многу добра конструкција. Доаѓа директно монтирано во пакувањето, нешто што се цени, а од друга страна, првпат гледам во микрофон со овие карактеристики.

Всушност, она што го поддржува микрофонот не е самата основа, туку има еден вид прстен со еластични гумени котви. Овие гумени ленти се вклопуваат во надворешна шасија која се навртува на микрофонот и на тој начин самиот микрофон лебди на еластичните ленти со намера да минимизирајте го влијанието на вибрациите на табелата во финалната изведба на микрофонот.

Горниот дел е за тивко копче на допир, достапен и многу добро лоциран за итни случаи кои може да се појават при употреба. На задната страна имаме приклучок од 3,5 милиметри за слушалки и USB-C приклучок за поврзување на микрофонот со компјутерот или Mac што ќе го користиме. Во истиот заден дел ќе ги најдеме и опциите за подигање на звук за кои ќе зборуваме подоцна.

Конечно, Имаме селектор за засилување во долниот дел, за модулирање во зависност од локацијата на микрофонот или нашиот тон на глас. Имаме две варијанти, микрофонот во црно-бел. Како што можете да видите, ја анализираме мат белата верзија, која изгледа отпорна, изработена главно од метал и пластика.

Тежината на микрофонот е 254 грама, на која мора да додадеме 360 грама од носачот и исто толку грама од кабелот. Тоа секако не е лесен уред, но ниту еден аудио уред кој се почитува себеси не треба да биде лесен.

светла и акција

Како би можело да биде поинаку, микрофонот има две LED зони за осветлување долж самиот пикап систем. Ова осветлување ќе се менува по случаен избор, а можеме да го промениме и со допирање на копчето за исклучување се наоѓа на врвот.

Количината и квалитетот на осветлувањето со кои ќе можеме да управуваме преку апликацијата HyperX Ngeunity, а не со останатите параметри на микрофонот. Оваа апликација може да се преземе на веб-страницата HyperX во целост бесплатно. Уште едно дополнување што може да го подобри нашето искуство во зависност од содржината, но тоа е далеку од најодлучувачкиот дел од нашиот Quadcast S.

Технички карактеристики

Овој микрофон има три независни кондензатори од 14 милиметри, кои ќе овозможат добивање на аудио на многу персонализиран начин и што е најважно, со многу квалитет. Фреквентниот одговор ќе се движи помеѓу 20Hz и 20kHz, а чувствителноста на микрофонот е 36dB (1V/Pa на 1kHz).

Тоа, рече, имаме уред кој практично работи plug-&-play, односно нема да треба да правиме никаква врска. Кога го поврзуваме со USB-портата на нашиот компјутер или Mac, ќе го идентификува како независен микрофон, тоа ќе значи дека не престануваме да ја слушаме содржината на нашиот уред, сепак, ќе можеме да зборуваме директно во микрофонот.

Всушност, ако поврземе слушалки со нашиот компјутер или Mac, ќе го слушаме нашиот сопствен глас снимен преку микрофонот, што многу ќе ни помогне и ќе ни овозможи да ги направиме аудио прилагодувањата што сметаме дека се погодни, без губење малку персонализација.

Мислење на уредникот

Овој микрофон беше поздравен од повеќето рецензенти како еден од најдобрите (ако не и најдобриот) микрофон за креаторите на содржина, и нема да дојдам овде за да дајте ја белешката. Ништо не е подалеку од реалноста, Толку добар е визуелниот и функционалниот резултат на овој HyperX Quadcast S што стана дел од нашиот тим за снимање.

Ова значи дека и во Подкастот што го правиме неделно во соработка со Actualidad iPhone и Soy de Mac, како и во нашите видеа, ќе можете да го видите и да го проверите неговиот резултат.

Ако сакате да видите како функционира само појдете на нашите канали и ќе видите дека не претеруваме. Можете да го купите HyperX Quadcast S од 109,65 € и во двете официјалната веб-страница на HyperX како

Квадкаст С
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
109 a 159
 • 100%

 • Квадкаст С
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 30 август 2022
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • квалитет
  Уредник: 99%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • конфигурација
  Уредник: 99%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Висококвалитетни материјали и дизајн
 • Спектакуларен аудио пикап
 • Компатибилност и лесна употреба

Contras

 • Вклучениот кабел е USB-A до USB-C

Добрите

 • Висококвалитетни материјали и дизајн
 • Спектакуларен аудио пикап
 • Компатибилност и лесна употреба

Contras

 • Вклучениот кабел е USB-A до USB-C

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->