IBM, Microsoft, Amazon, Google и Facebook потпишаа договор за следење на развојот на вештачката интелигенција

вештачка интелигенција

Многумина се современи генијалци кои со месеци ја изразуваа својата загриженост во врска со јасна референца на вештачката интелигенција и до каде би можело да се стигне ако тие остават да научи сама по себе и да не става никаков вид на ограничување на вашето учење или неговиот распоредување во сите видови производиПред сè, како што видовме во последниве месеци, во сите видови на оружје на Армијата на Соединетите Држави каде што пристигнува како исклучување на подобро функционирање на истите преку подигање на нејзините можности да одлучуваат и да постават цел.

Од друга страна, постојат многу големи компании кои се вклучени во овој вид развој, кои, пак, создаваат платформи од сите видови за истражувачите и развивачите да ги користат за своите проекти. Ова исто така може да создаде долгорочен проблем кој не е никој друг, туку фрагментација, нешто што може да се реши благодарение на иницијативата спроведена од мултинационални компании како на пр. Google, IBM,, Мајкрософт, Амазон y Facebook кои се приклучија на повикот Партнерство за ВИ да собереме напори во однос на истражувањето и да промовираме добри практики за спречуваат вештачката интелигенција да стане закана.

Google, IBM, Microsoft, Amazon и Facebook создаваат Партнерство за AI, конзорциум каде што ќе се обидат да спречат вештачката интелигенција да стане закана.

И покрај оваа добра иницијатива, каде што се промовира и објавува дека сите овие компании ќе соработуваат, па дури и ќе создадат формален систем за комуникација во кој ќе се обединат критериумите и ќе се промовираат добрите практики, вистината е дека, како што се случуваше досега, сите ќе продолжат да се натпреваруваат едни со други да може да понуди најдобри производи и услуги и да биде чекор пред останатите. Како што само најави, овој конзорциум ќе бидат отворени за други компании кои сакаат да ги придонесат своите ресурси и искуство во иднина, несомнено повик за будење до потенцијалните големи партнери како што се Apple, Intel или Twitter кои, во моментот, не изгледаат заинтересирани.

Повеќе информации: Богатство


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.