Интел влече мускули со импресивен процесор од 28 јадра со јачина од 56 јадра, со 5 нишки

Интел

Само вчера на Computex 2018 И, иако можеби не е толку познат како другите саеми од ваков вид, вистината е дека денес зборуваме за најголемиот саем што се одржува во цела Азија, исто каде од вчера фирми со големо медиумско покривање во целиот свет презентирајте ги и изложувајте ги иновациите што сигурно ќе ги постават трендовите во наредните месеци ширум светот.

За да добиете малку претстава за важноста на овој саем, кажете ви дека во моментов се одржува во Тајван, поточно во градот Тајпеј, каде технологијата е економски скелет на скоро целото нејзино население, нешто што е многу полесно да се разбере кога знаеме и земеме предвид дека во овој град има компании како што се TSMC или ASUS.

Оваа година настанот повторно се ажурира за да се зборува за новостите што допрва следуваат. Благодарение на ова, наоѓаме повеќе од интересни изложби каде ќе се дискутираат теми со голема актуелна важност кои, пак, ќе бидат поврзани со вештачката интелигенција, интернетот на нештата, блокчејн, игри, виртуелна реалност или можеме директно да уживаме во презентациите како импресивни и привлечни како што се најновиот процесор развиен од Интел, beвер кој сигурно нема да остави никого рамнодушен благодарение на неговите карактеристики на срцев удар.

приклучок

И покрај фактот дека целиот настан на Интел беше поврзан со презентацијата на Core i7-8086K, имаше простор за нешто многу посебно

Во оваа смисла, треба да се напомене дека Intel буквално користеше настан каков што е Computex 2018 оддадете посебна почит на веќе легендарниот процесор 8086 со новиот Core i7-8086K на 5 Ghz, процесор за кој многумина не се двоумеа да му оддадат почит, но кој се чини отиде во втор план кога самата фирма сметаше дека е соодветно да им покаже на сите присутни на кратко мистериозен процесор со 28 јадра.

Како што сигурно знаете, денес вистината е тоа Интел веќе има 28-јадрени процесори на пазарот, кои спаѓаат во опсегот на Xeón, односно највисокиот што компанијата го има на продажба денес и што денес се користи, пред сè, во серверите. Идејата за овој напредок е да и се покаже на јавноста што ќе дојде за некое време, конкретно и како што е најавено од Интел, станува збор за процесор кој ќе стигне до масовниот потрошувачки пазар на крајот од годината.

Интел

Интел ја удри масата пред сите свои ривали со презентацијата на овој нов процесор со 28 јадра

Навистина малку или ништо не е познато за овој процесор. Многумина беа оние кои коментираа дека ќе се соочиме со генерациска замена на Core i9 Extreme, процесор кој оваа година би се движел од 18 јадра и 36 нишки на 28 јадра и 56 жици со брзина до 5 Ghz основа што може да биде многу повисоко со турбо. За жал, ние знаеме малку или ништо за овој процесор, ниту архитектурата на која е развиена ниту технологијата што ја користи, само што е опремено со еден приклучок и има резултат од 7.334 поени во Синебех Р15.

Без сомнение, морам да признаам дека ова движење ме остави збунет бидејќи, за еднаш, се чини дека Интел започна многу сериозно да ги сфаќа ривалите како AMD, особено нивната способност да развиваат производи како што е опсегот Threadripper на AMD, процесор кој дебитираше минатата година со 16 јадра и 32 нишки на 3 Ghz што се продаваше за 4 американски долари. Во оваа смисла, се чини дека Интел сакаше да се претстави пред сите свои ривали, Цената по која овој процесор достигнува на пазарот допрва треба да се види бидејќи сегашниот Core i9-7980XE за кој зборувавме во повисоки редови е со цена од 1999 $.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.