Интел тврди дека USB-c ќе го замени приклучокот за слушалки

USB-C Амазон

Како што обично се случува кога еден ardвезда стана нешто што треба да се модернизира, неколку се компании кои започнуваат да лицитираат за да ја добијат битката. Овој пат битката се соочува со Apple и останатите производители. Вчера компанијата Интел ја одржа својата годишна конференција на која ги презентира сите новости што ќе се појават на пазарот во наредните месеци. Една од новостите што привлече најголемо внимание беше идната замена на 3,5 мм приклучокот на слушалките со врската USB-c, врска што освен што ни овозможува да пренесуваме аудио и видео, ни овозможува и полнење на нашите уреди.

Според Intel, USB-c е иднината и тоа ќе биде стандард што се користи во аудио врските на уредите што на крајот ќе стане популарен меѓу корисниците порано или подоцна. И покрај фактот дека компанијата со седиште во Купертино ја користи врската за осветлување од лансирањето на iPhone 5, доцна или рано, а порано отколку подоцна, таа ќе мора да ја користи USB-c конекцијата, врска што ќе биде потребна за сите уреди. ќе бидат лансирани на пазарот следната година во Европската унија.

Сега постојат неколку уреди кои веќе ја користат оваа врска во последните модели на уреди кои стигнаа на пазарот, како што се Samsung со Galaxy Note 7, OnePlus 3, Nokia 950 и 950 XL, Nexus 6P, Motorola Z, па дури и Apple веќе го користи во 12-инчен Macbook што го лансираше минатата година на пазарот.

Засега оваа година, Apple ќе продолжи да ја користи врската со молња во своите уреди пред можно скоро исчезнување на конекцијата за приклучок за слушалки. Некои гласини укажуваат на тоа дека компанијата може да придружува адаптација од дигалка до молња веднаш до уредот, така што корисниците на приклучоците за слушалки можат да продолжат да ги користат своите омилени слушалки без да мора да купуваат нови барем засега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.