LG го претстави првиот 88-инчен телевизор со 8k OLED резолуција

За неколку дена ќе започне електронскиот саем за потрошувачи во 2018 година, попознат како CES, најголемиот светски саем поврзан со потрошувачката технологија, што се одржува во Лас Вегас уште една година и каде ќе бидат прикажани сите уреди за широка потрошувачка што ќе бидат лансирани во текот на целата година, заедно со некои прегледи на идните проекти што може да ги имаат некои компании, проекти кои се очигледно добро напредни.

Како што е вообичаено на овој вид саеми, некои компании почнуваат да презентираат некои од своите новини неколку дена пред настанот, со цел да ги загреат своите мотори и, патем, да го привлечат вниманието на сите медиуми за кои сме свесни за сè што се случува во најважниот саем за потрошувачка технологија во светот. LG е една од првите што презентираше првиот 88-инчен телевизор со 8k резолуција и OLED панел.

Во текот на оваа минатата година, многумина беа од корисниците кои избраа да ги обноват своите „стари“ телевизии за да ги усвојат моделите со 4k HDR технологија, сега тоа цените паднаа и станаа производ многу поблизок до пошироката јавност. Сега е, кога LG сака да покаже дека не бил во мирување, но бил доста зафатен со зголемување на можностите на OLED панелите и технологијата 8k.

Досега, најголемиот модел со OLED екран беше 77 инчи и „само“ достигна 4k резолуција, модел на уред што моментално го нудат LG и Sony и Panasonic на пазарот, иако последните двајца ги купуваат панелите директно од LG, кој се фокусираше на OLED технологијата, додека Samsung тоа го прави на QLED технологијата.

Во моментов, LG е најголемиот производител на OLED дисплеи на пазарот, иако јапонскиот пазар станува важна алтернатива на овој вид панел. За да се обиде да продолжи да биде референца на овој пазар, LG направи значителни инвестиции за да може да продолжи да биде не само најдобриот производител, туку и оној со најголем капацитет за производство што е моментално достапен на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хесус Бареиро Табоада dijo

  Ние веќе започнавме со К и тогаш 16 КС ... И така натаму .. Само за продажба

 2.   Хесус Бареиро Табоада dijo

  Како и да е, каде е Сони што ги тргнав сите. ? ? ?

 3.   Хесус Бареиро Табоада dijo

  Каде е Сони ??? и знам за што зборувам…? ? ? ? ? смеење на глас