LG може да ги направи батериите за следниот Samsung S8

апликации

После проблемите со батериите, доколку конечно се потврди како главен дел од проблемот покрај дизајнот на терминалот, тие ја принудија корејската компанија да бара алтернативи за следните модели што ќе ги лансира на пазарот. Samsung во моментов ја негира поделбата на батеријата, оддел што не би бил изненаден доколку би бил принуден да се затвори доколку и самата компанија има доверба во тоа, помалку од другите производители. Корејската компанија ја разгледува можноста за постигнување договор со LG да ја преземе одговорноста за производство на батерии за следниот Galaxy S8 и неговите варијанти.

Во моментов и двете компании се натпреваруваат директно на пазарот на апарати за домаќинство, каде што двете компании имаат најсилни и оние што нудат најдобра вредност за парите. Сепак, во светот на телефонијата Самсунг во моментов е компанија која продава најмногу уреди, така што не можеме да кажеме дека тоа е многу директна конкуренција од LG, иако се. Гледаме случај на слична соработка со „Епл“ и „Самсунг“, кои се и директни ривали за пораз, „Епл“ се потпира на „Самсунг“ за производство на своите процесори, важен дел од „Ајфон“.

Како што е соопштено од извршен директор на компанијата, Самсунг бара снабдувачи за батериите на следниот С8, и сега им се потребни. За дизајнирање и пуштање во производство на батеријата на електронски уред, потребен е период од околу шест месеци, доколку сакаат да го направат тоа исправно. Ако земеме предвид дека Самсунг ќе го претстави новиот С8 на следниот Светски конгрес за мобилни телефони, Корејците не можат да растат компании како да се тоа лисја на маргаритка, бидејќи објавувањето на неговиот врвен пазар на пазарот би се одложило многу. Во последниве години Самсунг се обиде да произведе максимален број компоненти за своите уреди, но по овој проблем, за ова најверојатно ќе започнете да зависите од трети страни, барем што се однесува до батеријата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.