LG го лансира првиот OLED телевизор што може да се тркала во светот

Многу се вестите што ни стигнуваат од CES во Лас Вегас, така што не можеме да го пропуштиме најважниот или најистакнатиот настан од оваа технологија. Во оваа прилика, она што сакаме да го споделиме со сите вас е лансирањето на новата телевизија LG Signature OLED модел 65R9.

Ова не е било кој телевизор и компанијата може да се пофали дека ова е првиот OLED телевизор во светот што може да се тркала. Очигледно се соочуваме со модел на LG кој изгледа со слика и звук на исто ниво, но главната новина е тоа 65-инчниот LG Signature TV R е скриен во неговата основа.

Очигледно овој нов телевизор додава вештачка интелигенција и Процесор од 9-та генерација Алфа XNUMX (Тоа е подобрена верзија на онаа што беше лансирана во 2018 година) така што е опремена со најдобрата технологија што брендот може да ја понуди во овој момент, исто така, екранот е навистина тенок и сетот ни покажува навистина спектакуларен изглед.

Значењето на „R“ во името на новиот LG Signture OLED TV R не само што зборува за неговата способностrмирисаат на себе и се развивамrможе да се стигне со притискање на копче, според фирмата, но исто така значи и можност „r“ да ја развива индустријата за домашна забава и „r“ да го дефинира просторот во кој се наоѓа. Целосна декларација за намери, што всушност ќе биде на дофат на малкумина поради нејзината повеќе од одредена висока цена, која до денес е непозната.

Три различни режими на гледање: Целосен преглед, Линиски преглед и Нуларен преглед

Се работи за целосен приказ, преглед на Интернет и затворен поглед како што гледаме на сликата што ја имаме над овие редови, а во исто време им нуди на корисниците бесконечни можности да уживаат во нивната телевизија, кои беа невозможни дури и да се замислат пред доаѓањето на OLED технологијата. Целосниот приказ (Целосен приказ) гарантира искуство во гледање во голем инч и со целосен контраст, длабочина и реализам, додадено на квалитетот на звукот на овој ТВ Signature R, го прават сетот да стане референтен модел на марката и евентуално на останатите брендови на пазарот што сакаат да изберат да ја користат оваа технологија или слично на нивниот телевизор.

Од своја страна, линеарниот режим го напушта LG Signature OLED TV R делумно валани, и ви овозможува да извршувате задачи за кои не е потребен целосен екран, како што е случајот со консултација со Види или Време што прави, управувај со Фонд и Тонот да создаде порелаксирачка атмосфера; часовник Слики членовите на семејството споделени од А. паметен телефон, или консултирајте се со некоја од функциите на Start Bar.

И, конечно, кога е целосно затворен, тоа не значи дека е исклучено. Во овој формат, корисниците можат да уживаат во музика или друга аудио содржина со највисок квалитет, благодарение на нејзините Dolby Atmos систем 100W напред и 4.2 канали. Неговата премиум завршница дизајнирана од данскиот производител Квадрат го прави останатото и навистина ќе изгледа спектакуларно во секоја дневна соба.

Очигледно и како што многумина од вас веќе знаат од вестите што доаѓаат од CES, сега оваа фирма и многу други додаваат можност за користење на AirPlay 2 во нив, но во овој случај компанијата вели дека е компатибилна и со HomeKit на Apple. Што значи за корисниците дека LG Signature OLED TV R поддржува AirPlay 2 и HomeKit? Едноставно, тие можат да пуштаат видеа од iTunes или музика или да ги прегледуваат своите фотографии директно и лесно од кој било од нивните уреди на Apple. И, благодарение на неговата компатибилност со Apple HomeKit, тие исто така можат да го контролираат својот LG телевизор со помош на апликацијата Home или со прашањето на Siri.

Цена и достапност

Во моментов компанијата не нуди податоци од овој тип како што претходно коментиравме и чекаме да ја видиме вредноста на овој спектакуларен нов телевизор, но замислуваме дека тоа нема да биде прифатливо за повеќето од нас. Datesе ги видиме датумите на објавување и официјалните цени во текот на следните неколку дена, досега тие ги презентираа на CES во Лас Вегас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

    Колку е корисно ... ако се налутите на себе можете да го засукате и да го однесете во вашата соба