LG G5 наспроти LG G4, има ли нешто друго освен модулите?

LG G5 наспроти G4

Пред неколку часа се случи официјалното претставување на LG G5, најновиот терминал од врвната компанија и наследник на LG G4, стариот врвен терминал од компанијата LG. И сега кога го познаваме, прашањето е неизбежно Дали LG G5 е навистина наследник на LG G4?

Прво ќе мора да одделите работи и елементи за да одговараат на двата терминали. Значи, јасно е дека LG Пријатели и модуларниот капацитет на LG G5 треба да го оставиме настрана во споредба со стариот терминал, но без сомнение, ако и двата терминали се многу еднакви, модуларниот фактор ќе игра голема улога во сето ова.

Карактеристики на уредот

LG G4 LG G5
Процесор Snapdragon 808 на 1.92 GHZ Snapdragon 820 на 2.2 Ghz
Овен 3 ГБ 4 GB
Екран «IPS 5 5 инчи 538 dpi » «IPS 5 3 инчи 554 dpi »
Внатрешно складирање 32 GB + MicroSD 32 GB + MicroSD
Batería 3.000 mAh 2.800 mAh
OS Андроид 5.1 (може да се менува со CyanogenMod) Андроид 6.0
Conectividad „Wi-Fi Bluetooth 4G (300 mbps) НФЦ » „Wi-Fi Bluetooth 4G (600 mbps) НФЦ »
Камера «16 пратеници 8 пратеник 2 LED диоди f / 1.8 " » 16 пратеник 8 пратеник 2 LED диоди f / 1.8 "
цена 380 евра 650 евра?

Дизајн

LG G5

Дизајнот секогаш игра голема улога кај паметните телефони, не само од аспект на естетика, туку и од аспект на употребливост. Во овој момент LG G5 се смени завршувања од кожа и пластика од метален финиш со бои, нешто основно, но што ги привлекува луѓето подеднакво и е поволно ако терминалот има проблеми со прегревање. Мерењата на новиот LG G5 се 149,4 x 73,9 x 7,7 милиметри и тежи 159 грама. Додека LG G4 е со димензии 148,9 x 76,1 x 9,8 mm, тој тежи 155 грама.

Во овие аспекти можеме да го кажеме тоа победник е LG G5.

Екран

LG

Екранот станува одличен елемент при избор на паметен телефон и LG го знае тоа. Неговиот нов LG G5 доби екран со помали мерења, но поголема резолуција по пиксел. Резолуцијата на екранот е 2.560 x 1440 пиксели, изненадувачки е истата резолуција на LG G4, но за разлика од новиот модел, LG G4 има 5,5-инчен екран, нешто што ќе се забележи, особено оние кои сакаат голем екран.

Во овој случај можеме да го кажеме тоа победник е LG G4.

Potencia

Квалком

Ако екранот е важен, моторот што го движи е уште повеќе. Понекогаш неуспехот во ова предизвикува заостанувања што ги прави корисниците да не се наклонети кон одреден мобилен телефон. Во овој случај LG го носи одличниот Snapdragon 820 што не само што ветува поголема моќност, туку и поголеми перформанси и помала потрошувачка на енергија. Додека LG G4 ги носи познатите и омразен снапдрагон 808Велиме омразени бидејќи иако нуди голема моќ, процесорот има бубачка што предизвикува прегревање, што влијае на вкупните перформанси на паметниот телефон. Ако многу бараме, ова е проблем, ако не сме, не треба да се плашиме. Покрај LG G5 има 4 GB RAM меморија додека LG G4 има 3 GB меморијаНе се незабележителни бројки за кој било корисник.

Процесорот Snapdragon 820 е сè уште непознат и многумина не се осмелуваат да го ценат, во нашиот случај мислам дека промената ќе вреди и затоа мислам LG G5 е победник во овој поглед.

Conectividad

Во овој момент можеме да кажеме дека и едниот и другиот терминал воопшто не смениле ништо. Ако е вистина дека Брзината на 4G е поголема во LG G5 од G4 Но, ова се должи, меѓу другото, и на новиот Snapdragon 820, процесор за кој не знаеме многу и оваа поголема брзина може да предизвика и поголемо прегревање. Не знаеме, сепак мора да се каже дека поврзаноста на LG G5 е покорисна отколку кај LG G4, благодарение на неговите пријатели LG.

Во овој аспект можеме да го кажеме тоа победник е LG G4 бидејќи се очекуваше промена во новиот LG G5 и немаше.

Автономија

Ова е една од најинтересните и највпечатливите точки на паметните телефони. Во овој случај LG G5 има батерија од 2.800 mAh но со супер-оптимизиран оперативен систем што ќе ги прави истите часови како LG G4. Наместо тоа, LG G4 има поголема батерија, батерија од 3.000 mAh. Ако земеме предвид дека LG G4 има CyanogenMod и може да се надополни на Android 6, би можеле да кажеме дека автономијата на G4 е поголема од LG G5. Но, не заборавајте дека LG G5 е модуларен и можете да ја смените батеријата за поголема ампература, иако сè уште не е достапна.

Во овој случај победник е LG G4 од истата причина како и во точката за поврзување. Во новиот модел се очекуваше поголема батерија, како и некои замени на батерии со различни ампери, но сè уште нема ништо. Покрај тоа, не смееме да заборавиме дека екранот LG G4 е поголем од оној на G5, така што оптимизацијата и перформансите се релативно повисоки во G4 отколку во G5.

Камери

LG G5

Камерите на двата уреди се скоро исти на хартија, но вистина е дека кај LG G5 камерата не само што е поквалитетна, туку и снимањето на HD видео е повисоко отколку на G4. Додека стариот модел снима до 60 fps, новиот модел снима 120 fps. Ниту, пак, треба да заборавиме на леќата со агол од 135º што прави пејзажни слики, итн.… Да имаат подобра резолуција и поголема амплитуда. Исто така, веќе имаме додатоци за фотографија за LG G5, одлична точка во нејзина корист дури и ако не ги купуваме или користиме.

Во овој поглед, мислам голем победник е LG G5, не само за својата моќ во овој поглед, туку и за нејзините идни можности, нешто што го нема LG G4 камерата.

цена

Во врска со ова, сè уште не можеме да кажеме многу, но се шпекулира дека LG G5 ќе излезе на пазарот по цена од 650 евра по единица, додека LG G4 е со цена од 500 евра иако може да го набавите за нешто помалку. Се подразбира дека сè додека ова не е поправено, сомнежот останува, но лично верувам дека цените ќе останат и LG G5 ќе биде поскап од G4. Значи, мислам дека победник во овој поглед е LG G4.

Заклучоци за LG G5 и LG G4

Се подразбира дека победник ќе биде оној што ќе го избереме, но гледајќи аспект по аспект, би можел да кажам дека победник е LG G4. Да, тоа е стар смартфон, но повеќе се очекуваше од новиот модел. понатаму Високата цена на новиот терминал е нешто што го прави многу тешко ако го споредиме со LG G4. Би се определил за LG G4 ако не користиме многу, односно ако не сме многу гејмери, ако сме напротив, LG G5 или таблет може да бидат подобри опции. И, се разбира, ако сакаме играчки, LG G5 е наш терминал бидејќи играчките на новиот терминал се многу и мислам дека има уште многу да дојде, така што часовите за тестирање и тестирање на нови гаџети нема да завршат. Ова беа моите заклучоци за овие два нови терминали, но  Што мислиш? Дали ви се допаѓа LG G5 или мислите дека LG G4 е подобар?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.