LG G6 е веќе официјален, може да се пофали со многу добар дизајн и огромна моќ

LG G6

Денес имавме ден пред почетокот на Светскиот мобилен конгрес со едно од најважните состаноци на настанот што се одржува деновиве во Барселона. Зборуваме секако за официјалното претставување на новото LG G6, од кои веќе ги знаевме скоро сите детали и спецификации благодарение на различните протекувања, но за кои сè уште требаше да знаеме некои аспекти.

Секако дека не сме го пропуштиле настанот за презентација на новиот предводник на LG и иако сега ќе направиме сеопфатен преглед на овој нов терминал, веќе можеме да ви кажеме дека сме пријатно изненадени, главно од добар дизајн на LG G6. што исто така ќе биде придружено со огромна моќ и камера што, како што е вообичаено во мобилните уреди од јужнокорејскиот производител, ќе ни понуди можност за фотографирање со огромен квалитет и дефиниција.

Дизајн

LG G5 беше претставен на пазарот со модуларен дизајн со кој се обиде да им понуди на корисниците различни додатоци за да го извлечат максимумот од него. Револуционерната новина не убеди скоро никого и LG одлучи да ја направи историја, официјално презентирајќи a LG G6 кој има дизајн на единечно тело, во кој дури и батеријата не може да се замени. Се разбира, ова ни овозможува да видиме водоотпорен паметен телефон благодарение на IP68 сертификатот.

Овој нов мобилен уред привлекува внимание во голема мера за неговиот огромен преден екран, кој има многу тесни горни и долни рамки. На ова мора да го додадеме и многу тенка, помеѓу 6.7 и 7.2 милиметри што заокружуваат скоро совршен дизајн.

Последниот позитивен аспект во однос на дизајнот се наоѓа во задниот дел, каде што LG успеа да ги исправи грешките од минатото и го направи тоа целосно рамен и дека и камерата и сензорот за отпечатоци не излегуваат малку. Само милиметар, нешто што толку далеку други производители не постигнале. Ова е повеќе од позитивно кога станува збор за поставување на обвивка или кога се става на која било рамна површина.

Карактеристики и спецификации на LG G6

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на новиот LG G6;

 • Димензии: 148.9 x 71.9 x 7.9 мм
 • тежина: 163 грама
 • Екран: 5.7-инчен Quad HD дисплеј со резолуција од 2880 x 1440 пиксели
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 821 со четири-јадрен 2.35 GHz
 • GPU: Адрено 530
 • Меморија: GB RAM меморија 4
 • складирање: 32 или 64 GB со можност за проширување со помош на microSD картичка до 2 ТБ
 • Задна камера: Двојна камера од 13 мегапиксели со широк агол од 125º
 • Фронтална камера: 5 мегапиксели со агол од 100º
 • Батерија: 3.300 mAh
 • Система operativo: Android 7 Nougat со LG UX 6

Со оглед на спецификациите на новиот предводник на LG, несомнено е дека се соочуваме со терминал што директно ќе биде дел од пламенот на пазарот на висока класа и кој сигурно е позициониран како еден од најпродаваните уреди на она што останува на годината.

LG G6, со високи перформанси и софтвер за да одговара

LG потврди во официјалната презентација на својот нов предводник, дека тие се потпирале на корисниците и нивните мислења за да постигнат LG G6, кој има многу од она што секој корисник сака да го има. За сето ова, овој терминал има поголем екран, тој е отпорен на вода и многу други работи поинтересни.

Највпечатливо кај мобилниот уред е неговиот огромен 5.7-инчен екран, кој има а 2880 × 1440 пиксели QHD + резолуција и тоа привлекува големо внимание поради односот 18: 9 што компанијата го има наречено FullVision.

Покрај тоа, екранот има технологија Dolby Vision HDR10, што ќе ни овозможи кога гледате филм, сè станува поинверзно. За да се постигне ова, LG соработуваше ниту повеќе ниту помалку отколку со Amazon и Netflix кои ќе создаваат содржина на нивните различни платформи прилагодени на овие технологии.

LG G6

Што се однесува до софтверот со кој сме инсталирани во овој LG G6 Андроид 7.1 Нугат или која е истата најнова верзија на мобилниот оперативен систем на Гугл, со сопствениот слој за прилагодување на LG и со дополнителниот зачин на Google Assistant, интелигентен асистент на гигантот за пребарување, кој засега ќе биде достапен на англиски и германски јазик, но се очекува да порасне многу брзо во однос на бројот на повикувани јазици.

Камерата, извонредна во секој поглед

LG G6

Во моментот само неколку минути можевме да ја тестираме камерата LG G6 во дневната соба што компанијата ја овозможи да го види и допре уредот, но сензациите што ни ги остави се повеќе од добри, точка да може да се каже дека е на висина од најдобрите камери на пазарот.

Во новиот предводник на LG G6 ќе најдеме а двојна задна камера со два сензори од 13 мегапиксели, главна со f / 1.8 и секундарна што е онаа со широк агол 125º.

Предната камера е само 5 мегапиксели, но е многу посветла од LG G5, нешто за што претходниот терминал на LG беше многу критикуван.

Цена и достапност

Иако во моментот LG не потврди официјален датум за пристигнување на пазарот на овој LG G6, потврди дека тој ќе биде достапен ширум светот, во голем број земји.

Цената на новиот предводник на LG повторно ќе биде под онаа на повеќето од таканаречените врвни терминали и тоа е дека можеме да ја набавиме за 699 евра. Beе бидат достапни во Платина (сива), мистична бела и астрална црна боја.

Што мислите за овој нов LG G6 што денес го знаеме официјално?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи каде сме присутни и каде сме желни да го слушнеме вашето мислење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.