LG V30: двојна камера, водоотпорен и 6-инчен екран

Бои на LG V30

Новиот предводник на корејскиот LG е претставен како семејство. Ова е гласината LG V30, мобилен телефон кој претендира да биде еден од theвездените терминали во остатокот од годината и кои причини постојат барем да се добие добар дел од уделот на пазарот?

LG одлучи дека IFA 2017 е совршен амбиент за убедување на пошироката јавност дека имаат добри идеи кога станува збор за мобилните телефони. И ова се покажа со неговиот нов LG V30, голем терминал кој се наоѓа во рамките на секторот phablet и тоа ќе им отежни на многу ваши конкуренти.

Екран LG V30

Голем екран и солидна шасија

За почетници, овој LG V30 се состои од а 6-инчен дијагонален екран со резолуција QHD (2.880 x 1.440 пиксели). Користениот панел е од типот OLED и бидејќи веќе е тренд низ целиот сектор, неговиот екран го зафаќа целиот преден дел. Уште повеќе, би можеле да ви кажеме дека успева дури и да навлезе во закривеноста на шасијата. На овој начин, екранот се нарекува 'OLED Fullvision'.

Но, продолжуваме со повеќе изненадувања во овој LG V30. И ние го правиме тоа со неговата засилена шасија. Покрај тоа што има атрактивен дизајн кој влегува низ очите, тој има и ИП68 сертификат. што значи тоа? Па што LG V30 е отпорен и на прашина и на вода. Во второто сценарио, корисникот ќе може да го потопи овој терминал под вода до максимум 1,5 метри за 30 минути. Ако се надминат двете бројки, се обезбедува дефект на опремата.

LG V30 напојување и меморија

Во меѓувреме, внатре во компјутерот ќе го имаме еден од најновите процесори од популарниот Qualcomm. Зборуваме за истиот чип кој вклучува опрема како што се Samsung Galaxy S8 или OnePlus 5. Тоа е, 835-јадрен процесор Qualcomm Snapdragon 8 и придружен со 4 GB RAM меморија - Можеби во овој аспект, тие малку потфрлија со оглед на тоа што Galaxy Note 8 опремува 6 GB.

Додека во делот за складирање работите се менуваат. И дали е тоа можеме да избереме помеѓу модел од 64 или 128 GB. Се разбира, во двата случаи се прифаќаат мемориски картички во формат MicroSD до, око, 2 ТБ.

Фото-камера со двоен сензор и висока сјајност

Преминуваме на една од неговите starвездени карактеристики. Точно, нејзината задна камера. Првото нешто што ќе ви кажеме е дека на задната страна на шасијата ќе имаме и читач на отпечатоци за да можеме брзо и безбедно да го отклучуваме терминалот. И на ова е додадена камера со двоен сензор со резолуција од 16 и 13 мегапиксели. Вториот сензор е со широк агол. Исто така, осветленоста на сензорот е една од најниските 1.6 f, така што ќе се добијат добри фотографии дури и ако осветлувањето на сцената не го придружува. Покрај тоа, и како би можело да биде поинаку, можете да го направите и добро познатиот ефект на боке или замаглување.

На предната страна ќе имате и камера со широк агол дизајнирана за видео конференции или за селфи. Во овој случај станува збор за а сензор со резолуција од 5 мегапиксели.

Звук на LG V30 B&O

Тапани и аудио

Продолжуваме со поинтересните карактеристики на овој LG V30. И ние го правиме тоа со вашата батерија. Ова е еднакво на она што веќе го знаеме во Samsung Galaxy Note 8. И вие ќе го имате батерија од 3.300 милиампер што треба да ви даде автономија во текот на денот. Што не пристигнуваш? Мир на умот затоа што е вклучена и технологија за брзо полнење Quick Charge 3.0. Така, за неколку минути ќе постигнете ниво на полнење што ќе ви овозможи удобно да работите уште неколку часа.

Звучниот дел не бега ниту во овој LG V30. И дали е тоа Bang & Olufsen е задолжен за вклучување на технологии и слушалки за да одговара: тоа е B&O Play. Вклучена е и Hi-Fi Quad DAC технологија и поддржува MQA (Авторизиран господар на квалитетот) што овозможува стриминг на музика со висока резолуција.

LG V30 во сребро

Оперативен систем, врски и достапност

Андроид е оперативниот систем што LG го вклучува во својот LG V30. Тоа го прави и со најновата верзија на пазарот: Андроид 7.1.2 Нугат, покрај неговиот сопствен UX 6.0+ слој што се очекува со подобрувања. Во меѓувреме, во делот за поврзување откриваме дека можете да се поврзете со најновата генерација 4G мрежи; ќе имате голема брзина WiFi, NFC и Bluetooth со мала потрошувачка. Исто така знам вклучува приклучок за USB Type-C и можност за користење на безжично полнење.

Компанијата не ја филтрираше цената со која ќе започне овој LG V30. Запомнете дека ќе имате на располагање две верзии (64 или 128 GB) и дека ќе биде во разни нијанси: виолетова, сина, сребрена или црна. Goе се најде во продажба на 21 септември а Европа е еден од пазарите што се зема предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.