Мајкрософт ги ажурира своите три апликации на Office на Андроид со SVG поддршка

канцеларија

Мајкрософт продолжи да демонстрира во одлично стори имате кога сакате да дизајнирате и развивате висококвалитетен софтвер, како што се неколку апликации што сте ги објавиле на Android и iOS. Не само што создаде нови, туку дури и го донесе својот пакет за канцеларии.

Пред овие денови ажурирани тивко Office за Android со многу впечатлива опција и тоа е можноста за додавање и уредување на SVG слики од која било од оние три апликации што ги имаме на Android: Word, Excel и PowerPoint.

на СВГ или векторски слики тие имаат некои серии на доблести како што се можноста да се зголемат без да се изгуби ни трошка квалитет или резолуција кога сакаме да ги прикажеме во поголема големина. Тип на датотека кој е совршен за создавање веб-делови исто како и логоата.

Мајкрософт ја вклучи можноста да уредувајте и интегрирајте ги овие типови на SVG слики во која било од трите апликации што се достапни во Google Play Store. Така, можете да вклучите скалабилна векторска графика во документите Word, Excel и PowerPoint со идеја за подобрување на содржината што можете да ја понудите од тие датотеки и со леснотија и удобност да го направите тоа од паметен телефон или таблет со Android.

Оваа нова опција не бара да имате напредно знаење при уредување на слики, бидејќи едноставно мора да ја вметнете саканата SVG или векторска слика и можете да започнете веднаш да ја уредувате.

Ажурирањето е достапно за сите три апликации во Play Store и веќе не се споменати повеќе промени во списокот на промени, па затоа е векторот што ја презема својата главна улога во оваа надградба до канцеларискиот пакет што го има Microsoft на Андроид, а кој дури има и претходно инсталирана на бројни уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.