Microsoft веќе не нуди официјална поддршка за Windows Vista

Windows 10

Па, иако долго време се објавуваше веста дека „Мајкрософт“ ќе престане да го поддржува оперативниот систем „Виндоус Виста“, вчера беше крајниот рок да се издвои официјалната поддршка. Ова е еден од оние оперативниот систем Виндоус кој не бил премногу успешен кај корисниците, за да не кажам директно дека повеќето од нив го избегнале. Во секој случај, оперативниот систем што беше пуштен во продажба во 2007 година е веќе постар и по 10 долги години живот, ќе престанете да добивате ажурирања.

Tryе се обидеме да одговориме на прашањата на оние кои сè уште користат Виндоус Виста денес во коментарите, но на овој начин грубо можеме да напредуваме неколку детали за кои се прашува повеќе од едно. Може ли да го користам мојот компјутер Виндоус Виста сега кога дојде време Мајкрософт да престане да дава официјална поддршка? Кои опции ги имам ако сакам да го сменам оперативниот систем? Па, одговорот на овие прашања е не грижете се, сè има решение.

Дали сè уште можам да го користам компјутерот со Виндоус Виста?

Да. Вашиот компјутер нема да престане да работи иако веќе нема официјална поддршка од Microsoft, но мора да биде јасно секогаш дека нема да добива ажурирања за безбедност и стабилност, така што со текот на времето ќе биде се повеќе Тој е ранлив на можни напади и се препорачува во сите случаи да се ажурира на тековната верзија на Виндоус 10.

Кои се моите опции?

Како што велиме, најдобро е да ја ажурирате верзијата на Виндоус 10 и да заборавите на безбедносните проблеми што можат да дојдат до Виндоус Виста откако веќе немате официјална поддршка. За ова ни треба лиценца за Виндоус 10 и имаме најмалку 2 GB RAM меморија на нашиот компјутер. Доколку ги исполнуваме овие барања, најдобро е да ги ажурираме за да избегнеме проблеми во иднина.

Мајкрософт одамна објави крај на поддршката во ова официјално соопштение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анџело Амао Чинчеј dijo

  Уште добивате поддршка ?? XD

 2.   Мануел Видал dijo

  Некој користел поддршка? ...