Мајкрософт го купи GitHub, зделката ќе биде објавена денес

Мајкрософт

Важен договор за Microsoft. Бидејќи во текот на целиот ден ќе стане официјално, но веќе знаеме дека компанијата го купи GitHub. Како што многумина од вас знаат, GitHub е популарна платформа за зачувување на код. Таа се здоби со популарност во последниве години, станувајќи неопходна за милиони корисници.

Неколку американски медиуми како Блумберг беа задолжени за објавување на овој договор меѓу двете компании. Засега сумата што Мајкрософт ќе ја плати за оваа набавка е непозната. Иако постојат медиуми кои го тврдат тоа може да биде околу 5.000 милијарди долари.

Пред неколку години GitHub беше проценет на 2.000 милијарди долари. Но, се чини дека Microsoft плати многу повеќе во оваа трансакција. Веќе минатата година тие се обидоа да ја купат компанијата, со понуда од околу 5.000 милиони долари што беше одбиена. Се чини дека понудата од оваа година беше невозможно да се одбие.

GitHub

Овој договор би бил од голема корист за обете страни. Бидејќи клиентите на Мајкрософт можеа да имаат корист, исто така, ќе имаат и производите на компанијата. Што повеќе, благодарение на оваа операција може да се донесе одредена стабилност во GitHub. Бидејќи компанијата има големи проблеми со монетизацијата на своите производи. Нешто што генерираше постојани загуби.

Барем од 2016 година, компанијата претрпе загуби во континуитет и тие остануваат во минус. Иако ова не е единствениот проблем со GitHub. Бидејќи фирмата страда од огромен промет на извршни директори. Всушност, Тие бараа нов извршен директор околу девет месеци. Затоа, купувањето од страна на „Мајкрософт“ би помогнало во стабилизирање на ситуацијата и ќе се обезбеди повеќе искуство.

Се очекува овој оглас за купување да биде официјализиран денес. Тогаш ќе ги знаеме сите детали и исто така, она што Мајкрософт го плати за да го купи GitHub. Се надеваме дека наскоро ќе знаеме кои се плановите на компанијата и како тие ќе ја искористат оваа набавка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.