Мајкрософт го отстранува прелистувачот Хром на Гугл од Мајкрософт продавницата затоа што не ги исполнува упатствата

За неколку години, Мајкрософт сфати дека најдобриот начин за секој корисник секогаш да ги има омилените апликации при рака, без разлика дали се бесплатни или платени, без да мора да ги зачувува сериските броеви, преку продавница за апликации, продавница која веќе помина низ неколку имиња додека конечно не се нарече Мајкрософт Магазин.

Главните прелистувачи на пазарот, со исклучок на Edge, Chrome и Firefox не беа достапни во Мајкрософт продавницата, но релативно неодамна, Google вклучи контејнер за да може да го презема Chrome од продавницата за апликации Windows, контејнер што е отстранет од Microsoft Store за кршење на упатствата.

Како што потврди портпарол на Мајкрософт, протерувањето на Хром од Мајкрософт продавницата се должи на кршење на политиките за продавници. Поточно при развој на апликацијата, бидејќи во случај на прелистувач, таа мора биле развивач на моторот за рендерирање EdgeHTML, мотор што не е оној што го користи Google за Chromeбидејќи наместо тоа користи трепкање. Во овие прилики, Мајкрософт му возврати на Мајкрософт кога ја принуди верзијата Edge за мобилна телефонија да се развива во различен мотор за рендерирање од оној што го користи Мајкрософт.

Можеме да сметаме дека ова протерување е само анегдотско, и дека сигурно, Google нема да се обиде повторно, бидејќи ако досега стана најкористен прелистувач, без да мора да биде во продавницата на Мајкрософт, се сомневам дека не е достапен во него, може да ви наштети во нешто, бидејќи компанијата со седиште во Маунтин Вју, таа веќе се грижи за себе да нè потсетува повторно и повторно секогаш кога ќе ги користиме нејзините услуги, дека го преземаме нејзиниот прелистувач за да уживаме во подобро искуство со прелистување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.