Microsoft Edge исто така ќе го блокира Flash во следното ажурирање

Флеш технологијата, која дојде пред неколку години практично да стане стандард на Интернет, виде како во овие последниве две години почнува да е технологија што треба да се избегнува, поради безбедносните проблеми кои произлегуваат од софтверот неопходен за вчитување на овој тип. Исто така, доаѓањето на HTML 5, што ви овозможува да креирате ист тип на содржина, но многу полесни и побрзи товари Тоа беше уште една причина за рано исчезнување на блицот на Интернет. Конечно, Мајкрософт и Гугл штотуку објавија некролог на Флеш во своите прелистувачи, престанувајќи да ја поддржуваат оваа технологија стандардно. Всушност Chrome 55, најновата достапна верзија на Chrome, веќе не вчитува никаква содржина создадена на блиц.

Корисниците кои сакаат да ја посетат страницата креирана со оваа технологија на Adobe, ќе мораат рачно да овозможат нејзино вчитување, изложувајќи се на ризиците што ги повлекува ова, ризици што самиот развивач ги препозна пред неколку месеци, дури и препорачуваат луѓето да престанат да ја користат. Мајкрософт продолжува да заостанува зад Хром, како и во моментов само корисниците на програмата Инсајдер, Веќе ја има на располагање деактивираната опција и тие не играат содржина на Flash.

Следното ажурирање на Windows 10, Creators Studio, ќе ни ја понуди последната верзија на Edge со природното и стандардното ограничување на блокирање на содржината креирана со оваа технологија. Од објавувањето на HTML 5, развивачите на прелистувачи се фокусираат на подобрување на оптоварувањето и управувањето со ресурсите на оваа технологија, покрај безбедноста што спречува пристап на трета страна преку безбедносни грешки, нешто што му се случи на Flash во најновите верзии на неговиот плеер што ги објави. Firefox, третиот спор, исто така, не дозволува репродукција на Flash по природен пат, освен ако не ја активираме рачно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.