Мајкрософт ја обучува својата вештачка интелигенција за да може да ви го чита умот

Без сомнение, се чини дека можностите и можностите што ги нуди системот за вештачка интелигенција можат да бидат бесконечни. Неколку недели знаевме дека има тим од инженери Мајкрософт кои работат многу месеци на алгоритам според кој може да биде способен кој било уред опремен со него прочитај го умот на неговиот сопственик.

Како што веројатно размислувате, ова може да претставува невиден напредок во однос на човечкиот развој, од една страна, ние практично би можеле да правиме секакви пребарувања во кој било медиум само со размислување за тоа, да прашаме нешто од виртуелен асистент, да организираме секаков вид на настанот. Од друга страна, барем така ми се чини, ако денес имаме огромни потешкотии во гарантирање на безбедноста на корисникот во мрежата ... Не сакам да замислам што е во можност имајте пристап до сите ваши мисли.


Мајкрософт ќе користи техники за машинско учење, така што секој уред знае што мислите на далечина

Како што е објавено од самиот Мајкрософт, очигледно идејата зад овој проект е едноставна како и самата дефиниција за телепатија. Нашироко кажано, ова се состои во пренесување на психички содржини помеѓу поединци преку самиот ум, без употреба на познати физички агенси за овој пренос. Токму тоа се обидуваат да го постигнат во познатата американска компанија преку техники за машинско учење.

И покрај фактот дека сè што е поврзано со телепатијата или директно со можноста да се читаат умови, може да звучи повеќе како измислен филм отколку што било друго, очигледно и според направените откритија, ние сме во тој момент кога се чини дека технологијата го има соодветниот доволен капацитет да може да ги реализира овој вид на можности. Немаме на што друго да обрнеме внимание патенти неодамна објавена од „Мајкрософт“ каде се чини дека работат на можноста за производство на низа од компјутери кои ќе можат да го читаат умот на секој од далечина користејќи нервна мрежа способна да ги интерпретира електричните импулси генерирани од нашиот мозок.

ум

Контролата на мозокот отвора импресивен свет на можности за контрола на уредот

Навлегувајќи во малку повеќе детали, наоѓаме група патенти каде се чини дека ни е прикажано што може да биде низа интерфејси опремени со доволен капацитет за да се постигне ги собираме, читаме и обработуваме електричните импулси генерирани од нашиот мозок при размислување. Откако електричните импулси ќе бидат обработени и преведени на машински јазик, кој било компјутер може да изврши одредена наредба како што е поставување на плеерот со таа песна што ја сакаме, подигнување или намалување на јачината на звукот, менување песни, гледање филм ... и сето ова без да мораме да комуницираме во секое време со уредот.

Лично и следејќи ја линијата на патенти стекнати од „Мајкрософт“, морам да ви кажам дека она што беше наречено превод од англиски јазик, го привлече моето внимание. ’Измена на модалитетот на компјутерскиот уред врз основа на мозочната активност на корисникот' Овој патент го сугерира начинот на кој уредот може да помине, на пример, од рачна контрола до режим контролиран од мозокот со само прочитајте ја невронската активност на субјектот или корисникот дека го сакате тоа.

Далеку од огромните можности што ги нуди овој вид технологија и од тоа да ја барате потемната страна на истата, вистината е дека може да биде револуција, особено во врска со неопходниот и фундаментален хардвер што ни е потребен денес за да комуницираме со нашиот сопствен компјутер, како што се уреди како што се глувчето, тастатурата, па дури и новите технологии за контрола на глас што денес можат да ги збунат многу корисници. сè уште не знаат како да ги користат, сите тие би застариле кога контролата на мозокот на уредот е реална.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->