Мајкрософт сака 3,5-милиметарскиот приклучок да се врати на паметните телефони

Иако е вистина дека Apple не беше првата компанија што избра да ја елиминира врската со приклучок за слушалки од своите паметни телефони, таа беше првата голема компанија што избра да ја снема. Малку по малку се повеќе и повеќе производители избраа да сторат без овој дигал, дигалка што спречи паметните телефони да бидат потенки покрај зафаќањето на многу важен дел во внатрешноста на уредот.

Технологијата што ја наоѓаме внатре во паметните телефони денес ни нуди голем број компоненти кои користат каква било дупка во уредот и приклучокот во последниве години стана проблем во вселената. Мајкрософт поднесе патент со емисиите дека и покрај трендот на производителите, можно е да се продолжи со вклучување на дигалката.

Патентот на Мајкрософт ни покажува приклучок кој ја проширува својата големина благодарение на флексибилната мембрана што ја крие, мембрана што ја проширува својата големина кога ќе го вметнеме приклучокот. Идејата за оваа мембрана ако ставете го на една од страните на терминалот или на задната или предната страна, создавајќи еден вид грпка како камерите во моментов нудат голем број телефони.

Она што е јасно е дека ако Мајкрософт ја лансираше оваа идеја порано, веројатно е дека некој друг производител ќе ја прифатеше или не. Но, како технологија и свесност на која индустријата ги подложила корисниците, иднината се безжични слушалки со Bluetooth или, ако не успееме во тоа, жични слушалки, ако сакаме повисок квалитет, со USB-C конекција или молња ако зборуваме за уредите на Apple.

Во моментов на пазарот веќе можеме да најдеме различни производители кои ни нудат решенија во двата правци, и покрај фактот дека производителите што избраа да ја елиминираат врската со приклучок, продолжуваат нудејќи адаптер да продолжите да ги користите традиционалните слушалки со приклучок за приклучок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.