Мајкрософт се соочува со нова тужба за ажурирање на компјутерите без дозвола

Windows

Од официјалното објавување на финалната верзија на Виндоус 10, во јули 2015 година, Мајкрософт се потруди најдобро да ги натера корисниците брзо да ја усвојат најновата верзија на Виндоус, верзија што во текот на целата прва година беше бесплатна за преземање. Многумина беа техники што ги користеше Microsoft за корисниците да ја искористат оваа понуда, или преку пораки постојано во оперативниот систем или со ажурирање директно без согласност на корисникот, бидејќи Windows 10 се презема автоматски без корисникот. Овие автоматски ажурирања предизвикаа повеќе од главоболка за многу корисници кои повторно решија да ја тужат компанијата со седиште во Редмонд.

Оваа нова тужба обединува група корисници кои потврдуваат ги изгубивте сите информации на вашиот компјутер при автоматско надоградување на Виндоус 10Без претходно да се провери работата на опремата, што понекогаш предизвикуваше опрема да престане да работи правилно или дека некој дел од компјутерот, како што е тврдиот диск, беше оштетен на патот. Complaintалбата се фокусира на одбивањето од страна на Виндоус 10 да провери како ќе работи компјутерот со ова ново ажурирање.

Особено Го претрпев фактот со размислување за оваа жалба во Бележник со Windows 7 Starter. Во текот на ноќта, тимот беше ажуриран и нуди перформанси, веќе само по себе со Windows 7 Starter, болно, губејќи многу време за да може да спроведе кој било процес, без разлика колку е едноставен. Мајкрософт отсекогаш покажувал дека ажурирањата не се нивно нешто.

Среќните ажурирања што, од една страна, го блокираат компјутерот со автоматско инсталирање кога се чини добро, иако најновите верзии го подобрија овој аспект и нè принудуваат да рестартирајте откако ќе се ажурираат, без оглед на тоа што правевме, што нè принудува да престанеме да работиме за времето потребно за инсталирање, време што понекогаш може да биде до 30 минути.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.