Мајкрософт тврди дека на Виндоус 10 не му треба никаков антивирус

Windows 10

Апликациите за да се спречи нашата опрема да биде заразена од вирус, беа со нас уште од раните 90-ти, иако можната штета може да ја предизвикаат денес тоа е далеку од она што тие го направија во своето потекло. Како што еволуирала технологијата, вирусите имале потомство во форма на малициозен софтвер, шпионски софтвер и многу повеќе.

Да се ​​има антивирус отсекогаш бил услов за сите корисници и само најхрабрите, влегле на Интернет без никаква заштита. Виндоус Дефендер дојде на пазарот рака под рака со Виндоус 8, се заштита од малициозен софтвер вграден во системот, но имаше многу недостатоци. Со објавувањето на Windows 10, Windows Defender го смени своето име.

Во моментов, Windows Defender Security Center е надлежен за управување со сите ризици што можат да предизвикаат каков било вид на оштетување на нашата опрема додека преземаме датотеки од Интернет, ја проверуваме нашата пошта, посетуваме веб-страница ... Но, тоа не е дефинитивното име на овој систем за заштита, природно интегриран во Виндоус 10, бидејќи од есента оваа година, тој ќе се вика Безбедност на Windows.

На овој начин, се потврдува отворена тајна, тоа Виндоус 10 интегрира природен антивирус кој не штити како и секој друг антивирус моментално достапна на пазарот, со што компанијата може да се пофали по тестирањето од АВ-ТЕСТ, независниот институт за ИТ технологија.

Според овој тест, Виндоус Дефендер доби највисок можен резултат во тестовите спроведени од АВ-ТЕСТ поврзани со безбедноста, покрај нагласувањето особено во бројот на лажни позитиви, еден од главните проблеми со кои секогаш сме се соочувале со антивирус. Во тестовите за изведба, еден од најголемите проблеми на антивирусните програми, како што се очекуваше и беа интегрирани во системот, Windows Defender доби оценка 5 од 6.

Ако вашиот антивирус е пред истекување, може не е многу лоша идеја верувајте на мајчин антивирус понуден од Виндоус 1-ви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.