Мајкрософт ја намалува цената на HP Elite x25 во САД за 3%

Се повеќе и повеќе развивачи на апликации избираат да се откажат од платформата Виндоус 10 Мобиле, платформа која не се оддалечила, делумно заради Мајкрософт, оттогаш Се чини дека тој го има целосно напуштено, или барем тоа се чини дека укажува на движењата во овој поглед. Многумина се гласини поврзани со лансирање на наводен Surface Phone, уред за кој не знаеме кога ќе пристигне на пазарот, ако конечно се појави. Но, додека „Мајкрософт“ продолжува без да потврди или негира дали ќе лансира нови модели, други фирми како „HP“, долгогодишен сојузник на „Мајкрософт“, продолжуваат да се обложуваат на оваа мобилна платформа.

Единствениот уред HP со Windows 10 Mobile е HP Elite x3, терминал што ни нуди спектакуларни придобивки по цена близу 900 евра. Овој терминал со 6 инчи екран е наменет за деловниот сектор благодарение на големиот број додатоци што ги нуди, додатоци со кои можеме да го претвориме нашиот уред во преносна канцеларија на кое било место. Како и обично, Мајкрософт ја намали цената на овој уред за 25%, но само во Соединетите држави, намалување што го остава терминалот на 599 долари, бидејќи неговата цена во таа земја е 799 американски долари.

Не знаеме дали компанијата со седиште во Редмонд ќе го понуди истиот попуст и во другите продавници на Мајкрософт или едноставно сака да ја промовира продажбата на единствениот терминал кој е на висока цена понудени од компанијата со Виндоус 10 на американскиот пазар. Или можеби тоа е понуда слична на онаа што во моментов можеме да ја најдеме во шпанската Виндоус продавница, каде што можеме да го најдеме Acer Jade Primo за 249 евра, повеќе од интересна цена и што го прави овој модел да се продава како хот торти, благодарение и на придобивките што ни ги нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.