Мајкрософт и HP повторно ќе стартуваат терминал со Windows Phone

hp-elite-x3

Мајкрософт и HP работат заедно многу години. Поранешните корисници на PDA сигурно ќе се сеќаваат на различните терминали што компанијата HP ги лансираше со Windows Mobile, софтвер што ни овозможуваше да заштедуваме растојанија, да ги извршуваме истите канцелариски функции и кој главно се фокусираше на управување со е-пошта, исто како BlackBerry. Набргу откако iPhone се појави на пазарот и сите знаеме што се случи. Пред неколку недели HP го лансираше X3 Elite, терминал фокусиран на деловниот свет, со многу добри карактеристики и што е логично компатибилно со Континум, но со превисока цена за да стане опција за многу компании, а помалку за физички лица.

Додека го чекаме доаѓањето на Surface Phone, доколку конечно се случи во одреден момент, најновите гласини сугерираат дека и Microsoft и HP работат на терминал со низок и среден степен, терминал што би го лансирале пред крајот на пролетта и дека би се обидел да го привлече вниманието на корисниците кои претходно ја користеле платформата, но поради доцнењата предизвикани од лансирањето на Windows 10 Mobile фрлија во пешкир и се префрлија на друг екосистем.

Во моментов немаме информации за неговите можни спецификации, но доколку Мајкрософт сака да ја крене главата со својата мобилна верзија на Виндоус 10, мора да ги стави батериите и да пушти добар, убав и ефтин терминал. Пред една недела ве информиравме за намалувањето на цената што го доживеа Acer Jade Primo, терминал со многу добри карактеристики што се наоѓаше во продавницата за 249 евра, што значеше дека продавницата на Microsoft набрзина остана без залиха, веќе Денес се чини дека тие сè уште го немаат. Доколку сојузот меѓу двете компании дозволи лансирање на сличен терминал по толку конкурентна цена може да биде точка на превртување што ја бара Мајкрософт бидејќи реши да ја стави главата директно во светот на телефонијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.