Moto G4 и Moto G4 Plus наскоро ќе добијат Android Nougat 7.0

Моторола

Официјално е и тоа е самата кинеска фирма Lenovo потврди дека Moto G4 и Moto G4 Plus ќе добијат Android Nougat 7.0 многу скоро. Ова е несомнено една од новостите што многу од корисниците на овие паметни телефони ја чекаа и е дека од сите уреди со Android што ги имаме на пазарот, Moto G отсекогаш биле меѓу првите што добивале ажурирања на системот. Неколку дена по купувањето на Motorola од страна на Lenovo, важен дел од медиумите и корисниците на уредите беа загрижени доколку престанат да ја даваат величествената поддршка во однос на ажурирањата, со оваа вест е потврдено дека тоа нема да биде така за моментот. 

Од друга страна, точно е дека Moto G се продава за овој важен детал, па затоа запирањето на понудите за ажурирање на софтверот може да направи да се чувствувате навистина лошо во однос на продажбата на вашите уреди. Да, точно е дека односот цена и квалитет на овие Moto G4 е интересен со оглед на сегашниот пазар, но исто така е сосема евидентно дека терминалите на Lenovo немаат ништо во однос на хардверот и цената што се издвојува од останатите терминали на неговите опсег на цени. Значи, за брендот е многу важно овие ажурирања да не дадат чекор да биде на врвот на продажбата.

Кога ќе добијам Android Nougat 7.0 на мојот Moto G?

Па, ова е едно од оние прашања на кои не можеме со сигурност да одговориме бидејќи она што го кажа фирмата е дека тие ќе започнат да се ажурираат отсега, но не го прецизира точниот датум. Во моето опкружување имам познаник кој има еден од овие нови терминали и во моментот тој нема ништо, но важно е од време на време да барате во поставките-ажурирања во случај новата верзија да се појави преку ОТА. Добрата вест е дека ова е веќе официјално потврдено и ќе биде достапно наскоро. За жалење е и тоа што корисниците на 3-та генерација на Moto G ќе останат без оваа верзија, но тоа е (лоша) одлука на компанијата ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.