Movistar се ослободува од шпанскиот BQ во својот комерцијален каталог

Без наслов

Мора да бидеме сигурни, и покрај тоа што сме национален производ, кога велиме дека BQ е во такт од последно време. Многу од вашите уреди со текот на времето доживуваат прекумерно трошење и грешки во софтверот. Се чини дека ова е една од главните причини зошто Movistar одлучи да ги елиминира BQ производите од својот комерцијален каталог. Конкуренцијата е брутална во областа на уредите со низок и среден опсег, од друга страна, брендовите како што се Huawei, DooGee или Motorola нудат подеднакво компетентни (или повеќе) уреди по пониски цени.

Дигиталниот медиум Знаеме ја повтори оваа информација потврдена од Мовистар. Засега, тие ќе ги имаат само постојните залихи во продавниците за малопродажба на Мовистар. За возврат, исто така Тие ја констатирале оваа состојба преку тимот за комуникација BQ. Специфичните причини што доведоа до оваа состојба не се наведени, сепак, зборувајќи со работниците во продавниците на Мовистар, се чини дека е вообичаена појава рутински испраќање уреди со BQ до техничката служба. Иако ова може да се должи на многу повеќе алтернативи, како што се договори за дилер или ниски маржи на профит, пазарот е крал.

Во меѓувреме, BQ е присутен во каталозите на останатите најрепрезентативни телефонски компании во Шпанија. Од минатата година BQ е во малку часови, компанијата прави значителни отпуштања поради загуба на значителен удел на пазарот, во корист на другите кинески брендови кои нудат покомпетентни цени и SAT што не се разликува толку од оној што го нуди BQ. Во меѓувреме, продолжуваме да внимаваме на водечката шпанска компанија во однос на паметните телефони, внимателно на секое движење на пазарот што може да претпостави подобрувања или да им наштети на нивните очекувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адри Ајала dijo

  Здраво! во која земја се наоѓаат? ќе имаат е-пошта за контакт?

 2.   Fran dijo

  BQ плачеше за тоа
  Пред неколку месеци го купив нивниот предводник, акварисот M5.5 3GB 32 GB, и по два месеци допирот започна да не се расипува, сè додека не полуде и конечно, физичката плоча престана да работи целосно.
  Навлегувајќи подлабоко, сфатив дека има стотици случаи на форумот BQ и на други веб-страници.
  Го испратив до техничката служба и тие ми ја одбија поправката тврдејќи дека опремата била подложена на влага и не била покриена со гаранцијата.

  да, ми дадоа прекрасен попуст од 15% ако купив уште еден bq ...... дали си декоша, нели?

  Крајот ... како што кажувате во вашата статија. Среќен со мојот нов Huawei, но со болка што фрлив 300 € во ѓубре.

  1.    antonio220571 dijo

   МЕ СЕ СЛУЧИ ТОЧНО ИСТО. ИСТО МОБИЛНО, горе-долу исто време и ИСТАТА ЧУДНА ПОНУДА.
   Измамници.

 3.   Xavier dijo

  Телефоника не претставува ништо за компанијата bq, тоа е практично нешто заостанато, но curубопитно оваа кампања на негативен публицитет за овој бренд доаѓа од раката на медиумите во кои Медиатек става пастон и сите знаеме дека bq се обложи на Qualcomm поради проблемите тоа предизвикува Медиатек… .. многу curубопитни сите коинциденции?

 4.   Евроотостон dijo

  Имам едисон и фатален, потребен е ден за поврзување на WiFi и многу бавен, технички сервис 'PON IP FIX' и сè останува исто, на крајот купувам друга марка.

 5.   Скршена кацига Вилијам dijo

  Колку сензационализам ...

 6.   Андрес dijo

  Вистината е дека воопшто не ми се допаѓа брендот BQ, тие ми изгледаат како страшни мобилни телефони.

 7.   Пако onesонс dijo

  bq никогаш повеќе, мојот последен bq неславниот e6 ќе ми даде жалење за работниците, но се надевам дека ќе се затворат наскоро

 8.   Маури dijo

  Хаха, смешно е да се мисли на кампања против bq во име на најголемите измамници во Шпанија и Латинска Америка. Над bqs се најдобрите !!!

 9.   Алфонсо dijo

  Медитек не ми плаќа и купив акварис e5 fhd и толку се заситив од уредот што кога се скрши екранот, јас бев дури и задоволен. Премногу се загреа. Екранот е секогаш полн со отпечатоци од прсти. Неуспеси и заостанување. Ајде да сумираме малку. Гледате вработен за оние кои мислат дека бидејќи се од тука, сè е готово.

 10.   OSОЗ Гридо dijo

  Имам Bq E5 веќе 18 месеци и мојот Bq оди на кино.
  Мислам дека многу клиенти на BQ сакаа да купат мобилен телефон од средна класа, со надеж дека ќе биде исто како iPhone или Samsung Galaxy 7.
  Купив BQ затоа што сум мобилен телефон на Шпанија.
  Патем, Мовистар е измамник.
  И Медитек можеше да оди да го земе Маргаритас во земјата.

 11.   Андрес dijo

  Да да, лошо СИТЕ освен BQ, лош мовистар, лош медиатек, лоши корисници кои намерно го удвојуваат својот bq x5, лоши добавувачи на RAM меморија што ги оставија без приклучоци за RAM од 2 GB непосредно пред да ги извадат fhd.

  Колку лицемерие и верување во папокот на светот.