Movistar Home и Vodafone V-Home ги споредуваме новите поврзани домашни услуги

Домовите се повеќе се поврзуваат благодарение на Интернет на нештата, телефонските и комуникациските компании сакаат да ги стават батериите, иако очигледно некои го направија тоа многу повеќе од другите. Во рамките на MWC 2018, и Мовистар и Водафон, Двете најсилни компании на националниот пазар одлучија да се обложат на своите иновации во домот со кои ќе привлечат повеќе клиенти, Movistar Home и Vodafone V-Home.

Ајде да погледнеме што ни нуди секоја од компаниите да се измери дали овие краткорочни лансирања навистина вреди да се земат предвид и особено да се знае од што се состојат на јасен и ефикасен начин.

Нема да биде премногу долго за сè повеќе компании да започнат да нудат придружни додатоци за домаќинството како уште едно тврдење за рекламирање, иако не знаеме точно како тие ќе успеат да ја вклучат својата цена во цените, деталите се важни на се почесто пазарот на порастот, се сеќаваме дека и Водафон и Мовистар подготвуваат зголемувања на цените на нивните стапки за овој месец. Одиме без понатамошно одложување со веста дека сме презентирани на MWC 2018 што се одржува во Барселона и дека ги покриваме во Актуелидад Гаџет.

Дом Мовистар, идниот епицентар на домот

„Телефоника“ сака да ги извлече максималните можни перформанси од „Аура“, нејзината платформа за вештачка интелигенција, која сега ќе биде вклучена во „Мовистар хоум“, дигитален асистент што ќе ни овозможи да ги централизираме сите услуги што ги договоривме со најсилната телефонска компанија во земјата. . Аура ќе биде присутна и во апликација за мобилен телефон, како и во главните Социјални мрежи и секако во Home, вашиот нов уред. Со ова има за цел да ги централизира сите уреди што сме ги поврзале на Wi-Fi или на локалната мрежа на нашиот дом ... до кој степен?

Според Movistar, Home ќе биде средство за комуникација помеѓу компанијата и клиентите, нешто што треба да се подобри со оглед на неправилни Услуга за клиенти што ја обезбедуваат во моментов. За тоа, Дома интегрира екран со кој можеме да остваруваме и видео повици и повици што можеме да ги пренесеме на нашиот телевизиски екран (Замислуваме дека за ова ќе биде потребно да се има декодерот Movistar +, кој веќе ја интегрира оваа функција преку својата платформа Јомви). Но, како што рековме, важна работа според Movistar е тоа што ги централизира сите можности на нашите уреди, на пример, можеме да ја смениме конфигурацијата на нашиот рутер од нашиот екран.

Исто така, тоа ќе стане еден вид говорна контрола за телевизијата на компанијата, и покрај фактот што многу брендови како што е Samsung веќе имаат компатибилни контроли за систем со идентични карактеристики. Всушност, ако ви е досадно доволно, дури ќе можете да побарате препораки од Домот што да гледате на телевизија. Како и да е, Movistar не планира да го лансира премногу брзо, сè до втората половина на оваа година нема да го видиме во неговиот каталог за Шпанија, а подоцна и во останатите земји каде што Мовистар е распореден на меѓународно ниво. Тие не разговараа за цените или интеграцијата во системот на стапки, па затоа ќе мора да бидеме будни за овој нов уред со кој Movistar има намера да ги револуционизира своите услуги во нашиот дом.

Vodafone и Samsung го носат V-Home

Водафон исто така сакаше да упадне во нашиот дом со технички новости за поврзаните уредиЗа ова, тој соработува со водечка марка на пазарот, што помалку од Samsung, иако малку сме изненадени што тие не се ракуваат со Huawei во овие уреди, бидејќи нивната традиција е доста широка. На кратко, тие не потфрлија, за разлика од Мовистар, Водафон лансираше огромна листа на уреди за домот што ќе ве стават долги заби и кои доаѓаат во три различни пакувања:

 • Комплет за почеток на мониторинг V-Home
  • SmartThings HUB: Разводна табла што го контролира целиот систем
  • Безжична камера за надзор, со HD снимање, откривање на движење и ноќен режим. Можеме да поврземе во живо и да чуваме содржина бесплатно две недели
  • Мултисензор: Сензори за промена на температурата, отворање на вратата и прозорецот и безбедност воопшто.
  • Сирена: Звук на аларм што може да предупреди на можни упади
  • Аларм: Систем што ќе извести до 6 лица за 15 минути доколку се открие некаков упад.
  • V-Home Monitor: Системот што ќе ни овозможи да ги конфигурираме поврзаните елементи за да го воспоставиме безбедносниот периметар
 • Комплет за откривање
  • Willе има сензор за вода за следење на поплавите
  • Исто така, има систем за откривање чад за да се спречат пожари
 • Комплет за автоматизација
  • Сензор за движење
  • Приклучок
  • LED сијалица

Ниту пак дадоа специфични датуми и системи, само што вашата онлајн продавница ќе ги вклучува овие производи, па очигледно нема да биде премногу впечатлива атракција наспроти нејзините стапки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.