Nintendo потврди дека нема да прави повеќе NES Mini Editions

NES класичен мини

И тоа е дека тие веќе престанаа да го прават тоа во Јапонија пред неколку дена и сега официјално е потврдено дека веста за прекинот на производството на овие NES Mini конзоли, кои имаат тотално ретро стил во однос на игрите и изгледот на самата конзола, ќе биде прекината во целиот свет. На овој начин, она што самиот бренд го предупредува во дадените изјави Eurogamer е дека тие ќе го остават производството настрана. Вистината е дека дистрибуцијата и производството на овие конзоли веќе е малку од самиот почеток и се чини дека она што го постигна брендот е дека сега е уште поголем со оваа вест.

Самата Nintendo отсекогаш велеше дека не очекуваа толку голема побарувачка за оваа конзола и тоа е успеале да продадат 1,5 милиони NES Mini за сето ова време, но кога би имале повеќе залихи на производот, бројката сигурно би била поголема. Она што подразбира оваа најава за прекин на производството е дека покрај „борбите“ што ќе има да се добие и една од конзолите што почнуваат да се дистрибуираат во продавниците и кои се чини дека се последни на располагање, цените на овие во неофицијалните продавници на продавниците значително се зголемуваат и препродажбата поминува низ покривот.

Во моментов, она што е јасно е дека сите одлуки се разгледуваат и Нинтендо не остава ништо на случајноста. Во овој случај тие веќе ја предупредија својата намера да не го продолжуваат производството на овие мали конзоли премногу што ги натера нивните сопственици да уживаат во некои игри од пред некое време. Едноставна, компактна конзола и од која треба да го потенцираме влечењето во продажбата, сега веќе нема да се произведува.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.