Nokia официјално ја лансира новата Nokia 2 за 115 долари

Новиот модел на Нокиа веќе е официјално претставен и не се обидува да им конкурира на новите модели на Самсунг Галакси С8, Ајфон Х или дури и Гугл Пиксел 2, Нокиа 2 играат во друга лига и тие се претставени на пазарот за да им конкурираат на ниските ривали што постојат денес.

Не се сомневаме дека работата што HMD Global ја работи со фирмата Nokia е навистина добра, скапа, бавна, но добра. Тие не се обидуваат да се натпреваруваат на пазарот за моќни паметни телефони со најнови спецификации, тие следат чекор по чекор стратегија што може да биде многу успешна на долг рок со овие уреди на почетно ниво.

Во овој случај, моделот е претставен со автономија од два дена според самата компанија и 5-инчен екран од класата Gorilla. Што повеќе возење апSnapdragon 212 1.3GHz процесор, има 1 GB RAM и 8 GB внатрешна меморија може да се прошири преку microSD. Палетата на бои е поедноставена во три достапни бои: Pewter / Black (сива / црна), Pewter / White (сива / бела) и бакар / црна (бакар / црна). Оперативниот систем е Андроид Нугат од потекло, но фирмата веќе објави дека наскоро ќе се ажурира на Android Oreo.

Овој нов модел се додава на списокот на нискобуџетни уреди што компанијата ги лансира и е јасно пред Nokia 3310, кој чини околу 60 долари. Кимнување и важен чекор во минатото MWC, Со тотално спектакуларна сцена беше речено дека Нокиа се врати и навистина ни се чини дека оваа фирма сега повторно се раѓа.

Мораме да мислиме на тоа Нокиа се чинеше дека е осудена да исчезне и на моменти многумина од нас го видоа закопан, сега брендот интензивно се бори да се врати на пазарот на паметни телефони и не се сомневаме дека ќе може да го стори тоа за некое време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.