Nokia 7, средниот опсег на новата Nokia сега е официјален

Претставена Nokia 7

Nokia, рака под рака со HMD Global, го претстави најновиот терминал за комплетирање на својата палета производи. Нокиа, во минатото, нè навикнуваше да лансираме производи со добар квалитет на материјали и да бидеме една од најпознатите робусни препораки во овој сектор. И ова е она што тој се обидува во неговата нова фаза. Да се ​​зајакне оваа нова визија, новата Nokia 7, терминал со метална шасија едноделно што ќе го направи вашиот изглед повеќе премија.

Нокиа 7 е паметен телефон засновано на Андроид. И поконкретно во Андроид 7.1.1 Нугат. Да, знаеме дека тоа не е најновата верзија на моментот, иако од HMD Global веќе коментираа дека сите нивни терминали ќе бидат ажурирани на Android 8.0 Oreo.

Нокиа 7 камера

Во меѓувреме, екранот што го нуди терминалот е 5,2 инчи дијагонално со максимална резолуција од Full HD. Стаклото што е користено е закривено (2,5D) и е заштитено со слој од Gorilla Glass. Во меѓувреме, во него е процесор Qualcomm, Snapdragon 630 со осум процесни јадра. И ова може да биде придружено со RAM меморија од 4 или 6 GB - beе има неколку верзии. Во однос на капацитетот за складирање, ова Nokia 7 има простор од 64 GB и може да се зголеми благодарение на неговиот слот за картички MicroSD до максимум 128 GB.

Од своја страна, камерите што ја придружуваат оваа Nokia 7 немаат двоен сензор. Задниот и главниот има сензор од 16 мегапиксели со двоен тон LED блиц. Ова може снимајте видеа во 4K квалитет. Додека предната камера е 5 мегапиксели за да ве направат самоили.

Погледи на Nokia 7

Врските исто така живеат според она што се очекува од терминалот за следната генерација: LTE, USB-C (OTG), NFC, читач на отпечатоци, GPS и Bluetooth 5.0. Конечно, батеријата има капацитет од 3.000 милиампери и има брзо полнење.

Во моментов, ова Nokia 7 ќе се најде во продажба во Кина на 24 октомври по цена од 2.499 јуани моделот со 4 GB RAM меморија (околу 320 евра за промена). И верзијата со 6 GB RAM меморија ќе достигне 2.699 јуани (345 евра за промена).

Повеќе информации: ХМД Глобал


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Dani dijo

  Не е ли малку скапо за техничките карактеристики што ги нуди? Гледам телефони со 4GB / 64GB, 4 камери и 18.9 бесконечен екран како Blackview S8 кој чини само 127 € и ми се чини

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Вистината е дека е прилично тесна, во право си. Но, гаранцијата е важна.