Nokia 8, сè за најновиот нордиски предводник

Nokia 8 официјално

Тешко е да исчезнете од картата и да се вратите за да го достигнете најдоброто за неколку месеци. И тоа е токму она што го постигнува нордиската Nokia, која по своето време како дел од Microsoft, се врати во една од најдобрите опции за Android во моментот. Y тоа го прави со својата нова Nokia 8.

Оваа Nokia 8 ќе биде предводник на компанијата за следните месеци. Протекоа некои детали за неговите карактеристики. И веќе беше најавено како тим што ќе дојде да јаде парче торта. Покрај тоа, ако сè оди како што е најавено, неговата цена не е претерана и повеќе, имајќи ги предвид износите што се плаќаат за некои модели како што е Samsung Galaxy 8. Ако ве разбуди curубопитноста, ајде внимателно да ја разгледаме оваа Nokia 8 и што носи тоа во секторот.

QHD дисплеј и алуминиумска шасија

Ако се сетиме на нешто за старата Нокиа, тоа е дека нејзините дизајни беа беспрекорни. Мораше да се признае дека пред Samsung да се обложи на обновување во однос на дизајнот, Nokia и неколку други компании се обложуваа на блок-фактор. И оваа Nokia 8 ја продолжува таа традиција. Да навистина, поликарбонатот е оставен настрана за да се добие материјал кој дава подобар впечаток: станува збор за алуминиум.

Од друга страна, екранот Nokia 8 не е еден од најголемите во моментот, но неговата големина ќе биде повеќе од доволна за удобно читање на содржината на неа. Неговата големина е 5,3 инчи дијагонално и нуди максимална QHD резолуција; односно 1.440 x 2.560 пиксели. Затоа, нема да можете да се жалите на квалитетот на сликите што се проектираат на неа. Покрај тоа, за да можете да го користите на полно сонце, на екранот на оваа Nokia 8 нуди осветленост од 700 nits.

Nokia 8 со алуминиумски дизајн

Најсовремена моќ со многу складирање

Nokia не сакаше да ја игра. Значи, најдоброто нешто беше да се обложувате на најновите на пазарот. И најновото е тоа што го носат моделите како Samsung Galaxy S8 или OnePlus 5. Ние ќе ви кажеме на друг начин: срцето на Nokia 8 е Qualcomm Snapdragon 835. Овој чип има 8 јадра, од кои четири работат на 2,36 GHz и четири од нив на 1,9 GHz).

На овој процесор мора да се додаде а 4 GB RAM меморија тоа, иако не е моделот кој придонесува најмногу во моментот, тоа сепак обезбедува добри перформанси за некое време. Исто така, количината на складирање што ќе ја имате на располагање за да зачувате разни датотеки е 64 GB што може да ги зголемите со употреба на MicroSD картички до 256 GB Плус. Затоа, ќе имате надворешен хард диск во вашиот џеб.

Nokia 8 со функција Двоен вид

Двојна камера со многу интересни функции

Знаевме дека Nokia нема да разочара во мултимедијалниот дел. И ние бевме во право. Иако сè уште треба да се тестира на самото место, облогот на Nokia е на двојна камера на задната страна потпишана од Zeiss - ова е зачувано и од претходната фаза. Оваа комора се состои од два сензори од 13 мегапиксели секој од нив, еден од нив е монохроматски. Мешавината од обете фаќања ќе ни даде најдобар резултат.

Додека, на предната страна повторно имаме сензор од 13 мегапиксели да остварувате видео повици и популарни самоили. Покрај тоа, обезбеден е блиц и тој ќе биде ефективен преку екранот.

Сега, најинтересната работа ја дава функцијата Двоен вид. Ова ќе ни овозможи да снимаме истовремени видеа со задните и предните камери. Ако на ова ја додадеме функцијата Nokia OZO опкружувачки звук, резултатот е искуство што малку терминали во моментот можат да го понудат. Покрај тоа, овие типови видеа ќе се гледаат како што се совпаѓаат на екранот; тоа е, во едната половина од екранот ќе видите што е снимено од задната камера, а во другата половина ќе видите што е снимено од предната камера. Овие видеа можат да бидат совршени за оние кои сакаат да поставуваат клипови и на YouTube и на Instagram. Најдоа ли нов тренд? Itе го видиме во наредните месеци.

Најсовремен оперативен систем и врски

Thisе имаме секакви врски во оваа Nokia 8. Можеме поврзете се со 4G мрежи од следната генерација да можеме да сурфаме на Интернет како да го правиме тоа од нашата врска со оптички влакна. Можете да го користите најновиот стандард во пристаништата, USB-C. Ти можеш поврзете додатоци со Nokia 8 преку NFC технологија или Bluetooth 5.0 - Повеќе заштеди на енергија. И можете да користите WiFi врска со два канали.

Исто така, во делот за отклучување на уредот ќе имаме читач на отпечатоци од предната страна што ќе му помогне на корисникот брзо и безбедно да пристапи до својот паметен телефон. Што се однесува до оперативниот систем, Nokia се обложува на својата нова сцена за Android. И што е подобро од тоа да се направи со берзански Android - без прилагодени слоеви - и да се обезбеди најновата верзија на моментот: Андроид 7.1.1 Нугат.

Nokia 8 детали за нејзината камера Zeiss

Автономија и достапност на Nokia 8

Дојдовме до крајот на сè што нуди оваа нова Nokia 8. Но, не можеме да се збогуваме без да ви дадеме бројки за нејзината автономија. Батеријата што се додава во овој нордиски предводник е 3.090 милиампери капацитет Не знаеме дали со моќниот екран што го нуди мобилниот, тој ќе трае цел ден, но можеме да ви кажеме дека ќе биде компатибилен со Quci Charge 3.0 брзо полнење. Оваа технологија ветува полнење четири пати побрзо од конвенционалното.

Конечно, да ти кажам дека Нокиа 8 ќе се појави на пазарите следниот септември ширум светот по цена од 599 евра, сума што ни се чини добра за сè што ни нуди овој тим.

Повеќе информации: Nokia


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.