Nokia ќе купи Unium за да ги подобри перформансите и домашната Wi-Fi покриеност

Nokia продолжува со своите планови и најави можно купување на Unium, ова е софтверска компанија специјализирана за безжични мрежи за употреба во домови преку Wi-Fi конекција. Во овој случај, покриеноста и перформансите на домашните мрежи и купувањето на Униум може да биде затворено во текот на истиот прв квартал на 2018 година.

Ова ќе ја подобри поврзаноста во домовите и, пред сè, она што се издвојува во овој поглед, поврзаниот дом или паметниот дом. За ова, многу чекори, уреди и технологии беа видени на MWC, но главната е да имате добра поврзаност во домот и затоа е најдобро да се добијат специјализирани компании во овој поглед, Nokia напредува со купувањето на Unium.

Според самиот тој Федерико Гилен, претседател на Групацијата фиксни мрежи на Nokia:

Unium софтверот и паметната мрежа безжична технологија го надополнуваат и зајакнуваат сеопфатното домашно Wi-Fi решение на Nokia и ја поддржуваат стратешката цел на Nokia за решавање на домашни проблеми со Wi-Fi. Униум ќе ја донесе технолошки докажаната технологија на нокиа за мрежни мрежи што помага да се зголемат брзините на безжична мрежа во домот и да се обезбеди квалитет на искуството на целиот дом. Неговата основна технологија е веќе тестирана и користена во голем број апликации каде што е неопходна висока достапност, перформанси и еластичност.

Покрај тоа, самиот Гуилен им објасни на медиумите дека решението за поврзување во домовите е да се фокусираме на овие технологии и затоа Nokia покажа интерес за купување на Unium. Обајцата се очекува да започнат со својот паметен домашен прозорец, поради што колку е посилна домашната Wi-Fi мрежа, толку подобро. Униум софтверот е интелигентен и се прилагодува на потребите и специфичните перформанси за секој уред што го имаме дома, со што се оптимизираат врските нудејќи подобро искуство за секој корисник.

Купувањето допрва треба да биде официјално потврдено и покрај фактот дека сè е скоро затворено, останува да се види и цената што Nokia ја плати или ќе ја плати за компанијата, иако може официјално да не биде објавена во медиумите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)