OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro: спецификации, цена и достапност

OnePlus 8 Pro

И покрај пандемијата, производителите на паметни телефони продолжуваат да ги презентираат своите обложувалници за 2020 година, година што е веројатно бидете едни од најлошите во однос на бројките за продажба од модерната ера, откако паметните телефони се појавија на пазарот, уште повеќе со оглед на тоа што цената на повеќето паметни телефони се зголемува.

Последниот производител што го претстави својот облог за 2020 година е OnePlus, производител што во последните неколку години го постигна стекнете основа на пазарот, експоненцијално зголемување на неговите цени и оставање настрана клиентска база со која стигна до каде е.

OnePlus 8 наспроти OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 OnePlus 8 Pro
Екран 6.55-инчен флуид AMOLED + FullHD + резолуција (2.400 х 1.080 пиксели) + сооднос 20: 9 + 402 dpi + 90 Hz + sRGB дисплеј 3 6.78-инчен флуид AMOLED - брзина на освежување 60/120 Hz - 3D Corning Gorilla Glass -SRGB и екран P3 поддршка
Процесор Qualcomm кученце 865 Qualcomm кученце 865
Графичкиот процесор Адрено 650 Адрено 650
RAM меморија 8 или 12 GB LPDDR4 8 или 12 GB LPDDR5
Внатрешно складирање 128 или 256 GB (UFS 3.0)
Задни камери Sony IMX586 48 MP (0.8 µm) f / 1.75 со OIS + EIS + Макро 2 мегапиксели (1.75 µm) f / 2.4 + „Ултра широк“ 16 MP f / 2.2 (116º) / Двоен LED блиц - PDAF + CAF Sony IMX689 48 MP f / 1.78 со големина 1.12 μm пиксели - OIS и EIS + 8 MP f / 2.44 „Телефото“ со 1.0 μm големина на пиксели - OIS (3х хибриден оптички зум - дигитален 20x) + „ултра широк“ Sony IMX586 48 MP f / 2.2 со 119.7 5 видно поле + 2.4 MP f / XNUMX филтер во боја со камера + двоен LED блиц + мулти-автофокус (PDAF + LAF + CAF)
Фронтална камера 16 MP (1 μm) f / 2.0 со фиксен фокус и EIS Sony IMX471 16 MP f / 2.45 со големина 1.0 μm пиксели
Batería 4.300 mAh со брзо полнење Warp Charge 30T на 30W 4.500 mAh со брзо полнење Warp Charge 30T на 30W и полнење
Система operativo Андроид 10 со оперативен систем за кислород Андроид 10 со оперативен систем за кислород
Conectividad Wi-Fi 6 - Bluetooth 5.1 со поддршка aptX - aptxHD - LDAC и AAC - NFC - GPS (L1 + L5 двоен опсег) - GLONASS - BeiDou - SBAS - Galileo и A-GPS Wi-Fi 2 × 2 MIMO - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / ax - 2.4G / 5G - Wi-Fi 6 - Bluetooth 5.1 со поддршка за aptX - aptX HD - LDAC и AAC - NFC - Двоен опсег GPS + ГЛОНАСС - Галилео - Беиду - SBAS и A-GPS
Otros Предупредувачки лизгач - стерео звучници со Dolby Atmos - читач на отпечатоци на екранот - USB 3.1 Type C и двојна нано-SIM Предупредувачки лизгач - мотор со хаптички вибрации - аудио Dolby Atmos - оптички читач на отпечатоци на екранот - отклучување лице - USB 3.1 Type C и двојна нано SIM-картичка

Новите терминали за следните неколку месеци на азискиот производител OnePlus, се OnePlus 8 и OnePlus 8T, природни наследници (во однос на номенклатурата) на она што ни го нуди досега. На метал и стакло се употребени материјали низ целиот уред, материјалите што станаа синоним за high-end, каде што OnePlus сака да направи лажат каде што владеат Самсунг и Епл.

Сепак, луѓето кои се подготвени да потрошат повеќе од 1.000 евра колку што чини најскапиот OnePlus 8 Pro, веројатно нема да го изберете овој производителPreferе претпочитате да ги трошите парите на двете компании кои биле најдолго на пазарот и кои ви нудат гаранција што не можете да ја најдете во други компании, било да е тоа OnePlus или Xiaomi (кој исто така нуди терминал повеќе од 1.000 евра) .

И двата терминали, и OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro се управувана од Snapdragon 865, процесор кој вклучува 5G чипЗатоа, двата терминали се компатибилни со овој тип на мрежа, иако нејзината имплементација низ целиот свет е сè уште многу ограничена во некои области на некои големи градови.

OnePlus 8

Главната новина на овој терминал е вградување на безжично полнење, Систем за полнење што е достапен во сите високи терминали веќе неколку години, но кој OnePlus не сакаше да го спроведе се додека не може да ја подобри неговата моќ на полнење, нешто што конечно го постигнаа, но тоа мора да се плати одделно.

OnePlus ги претстави своите брз безжичен полнач, OnePlus WarP Charge 30, полнач кој нуди моќност за безжично полнење од 30w и кој е со цена од 66 евра. Особено, никогаш не сум ја разбрал потребата за брзо полнење на телефонот кога имаме цела ноќ да го сториме тоа. За спорадични случаи е во ред, но единственото нешто што континуирано се постигнува е да се намали траењето на батеријата.

OnePlus 8

Започнуваме со влезниот терминал, OnePlus 8, терминал со екран од Супер AMOLED од 6,55 инчи со FullHD + резолуција (2.440 × 1.080), компатибилен со HDR10 + и брзина на освежување од 90HZ (исто како и претходниот опсег на OnePlus).

Со овој модел, како Pro, управува Snapdragon 865, процесор кој интегрира a 5G чип, така да сте подготвени да ги искористите новите мобилни мрежи што почнуваат да се распоредуваат низ целиот свет, но чие сегашно присуство е тешко остаток.

OnePlus 8

Овој модел е достапен во два модели на меморија и меморија. Од една страна го наоѓаме моделот со 8 GB RAM и 128 GB простор (влезен модел) и од друга страна моделот управуван од 12 GB RAM и 256 GB простор. И во двата модели, RAM меморијата е од типот LPDDR5 и просторот за складирање UFS 3.0.

Во фотографскиот дел, наоѓаме а Предна камера од 16 mpx и три задни. Главната леќа на сетот на задната камера достигнува 48 mpx и е придружена со широк агол од 16 mpx и макро 2 mpx. Батеријата достигнува 4.300 mAh и е компатибилна со брзо полнење и жично и безжично.

OnePlus 8

Спецификации

OnePlus 8
Екран 6.55-инчен флуид AMOLED + FullHD + резолуција (2.400 х 1.080 пиксели) + сооднос 20: 9 + 402 dpi + 90 Hz + sRGB дисплеј 3
Процесор Qualcomm кученце 865
Графичкиот процесор Адрено 650
RAM меморија 8 или 12 GB LPDDR5
Внатрешно складирање 128 или 256 GB (UFS 3.0)
Задни камери Sony IMX586 48 MP (0.8 µm) f / 1.75 со OIS + EIS + Макро 2 мегапиксели (1.75 µm) f / 2.4 + „Ултра широк“ 16 MP f / 2.2 (116º) / Двоен LED блиц - PDAF + CAF
Фронтална камера 16 MP (1 μm) f / 2.0 со фиксен фокус и EIS
Батерија 4.300 mAh со брзо полнење Warp Charge 30T на 30W
Система operativo Андроид 10 со оперативен систем за кислород
Conectividad Wi-Fi 6 - Bluetooth 5.1 со поддршка aptX - aptxHD - LDAC и AAC - NFC - GPS (L1 + L5 двоен опсег) - GLONASS - BeiDou - SBAS - Galileo и A-GPS
Otros Предупредувачки лизгач - стерео звучници со Dolby Atmos - читач на отпечатоци на екранот - USB 3.1 Type C и двојна нано-SIM

Цена и достапност на OnePlus 8

  • OnePlus 8 со 8 GB RAM и 128 GB простор: 709 евра
  • OnePlus 8 со 12 GB RAM и 256 GB простор: 809 евра

И двата модели ќе се појават на пазарот следно 21-ви април.

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro ни нуди екран од Супер AMOLED од 6,78 инчи со QHD резолуција (3.168 1.440). Компатибилен е со HDR10 + и брзина на освежување од 120 Hz, станувајќи првиот терминал на овој производител што го спроведува.

Со него управува Кученце 865, процесор кој интегрира 5G чип, така што сте подготвени да ги искористите новите мобилни мрежи. Очигледно е исто така компатибилен со мрежите 4G / LTE.

OnePlus 8 Pro

OnePlus Pro ни го нуди Иста RAM меморија и завршувања на меморијата како не-про-модел: 8 GB RAM и 128 GB простор и 12 GB RAM и 256 GB простор. RAM меморијата е од типот LPDDR5 и просторот за складирање UFS 3.0.

Во фотографскиот дел, наоѓаме предна камера од 16 mpx и 4 задни леќи: главна 48 mpx, широк агол 48 px, телефото 8 mpx и филтер во боја 5 mpx. На батеријата достигнува 4.510 mAh и поддржува и жично и безжично брзо полнење.

OnePlus 8 Pro

Спецификации

OnePlus 8 Pro
ЕКРАН 6.78 инчен флуид AMOLED - резолуција 3.168 1.440 90 QHD - брзина на освежување 120/3 Hz - 3D Corning Gorilla Glass -SRGB и екран PXNUMX поддршка
ПРОЦЕСОР Qualcomm кученце 865
Графичкиот процесор Адрено 650
RAM меморија 8 или 12 GB LPDDR5
Внатрешно складирање простор 128 или 256 GB (UFS 3.0)
ЧАМЕРИ Заден Sony IMX689 48 MP f / 1.78 со големина 1.12 μm пиксели - OIS и EIS + 8 MP f / 2.44 „Телефото“ со 1.0 μm големина на пиксели - OIS (3х хибриден оптички зум - дигитален 20x) + „ултра широк“ Sony IMX586 48 MP f / 2.2 со 119.7 5 видно поле + 2.4 MP f / XNUMX филтер во боја со камера + двоен LED блиц + мулти-автофокус (PDAF + LAF + CAF)
фронтална камера Sony IMX471 16 MP f / 2.45 со големина 1.0 μm пиксели
БАТЕРИЈА 4.500 mAh со 30W Warp Charge 30T брзо полнење и 30W Warp Charge 30 Безжично полнење
ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ Андроид 10 со оперативен систем за кислород
ПОВРЗАЕ Wi-Fi 2 × 2 MIMO - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / ax - 2.4G / 5G - Wi-Fi 6 - Bluetooth 5.1 со поддршка за aptX - aptX HD - LDAC и AAC - NFC - Двоен опсег GPS + ГЛОНАСС - Галилео - Беиду - SBAS и A-GPS
ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ Предупредувачки лизгач - мотор со хаптички вибрации - аудио Dolby Atmos - оптички читач на отпечатоци на екранот - отклучување лице - USB 3.1 Type C и двојна нано SIM-картичка

Цена и достапност на OnePlus 8 Pro

  • OnePlus 8 со 8 GB RAM и 128 GB простор: 909 евра
  • OnePlus 8 Pro со 12 GB RAM и 256 GB простор: 1.009 евра

И двата модели ќе се појават на пазарот следно 21-ви април.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.