Opera 50 ќе ја интегрира природната заштита со рударството на криптовалути

Годината што ќе ја завршиме беше една од најплодните за криптовалутите, предводена од Биткоин, најстарата криптовалута што има вредност во последните неколку недели повеќе од 17.000 XNUMX евра, вредност што се издува во изминативе денови.

Зголемувањето што го имаше биткоинот во текот на целата година принуди многу пријатели од надвор да измислат нови опции за да ја искористат употребата на трети процесори во рударството, со цел да се прошири бројот на опции за најдете повеќе биткоини без да мора да инвестирате во хардвер.

Една од најчестите употреби беше поставување скрипта на веб-страница, која автоматски се преземаше на компјутер и започна да го користи процесорот на посетителот за рударство на биткоини. Бидејќи беше откриен овој вид злоупотреба, продавниците за екстензии Chrome и Firefox беа исполнети со апликации за да се спречи тоа, но денес ниту еден прелистувач не го избегнува тоа природно.

Опера, во својата 50-та верзија, ќе биде прва што ќе го стори тоа, интегрирајќи систем за заштита со рударството на криптовалути воопшто, не само за биткоин, туку и за етер, литекоин ... Ако сте ран посвоител, и сакате да започнете со тестирање на оваа нова верзија, која моментално е во бета фаза, само треба да ја поминете оваа верзија Делот за програмери веб-страница на Опера за да го преземете и да започнете со тестирање.

Оваа нова опција, која и покрај тоа што е инсталирана природно во прелистувачот, можеме да го деактивираме и се вика NoCoin, опција што е стандардно оневозможена, но никогаш не знаете какви се потребите на корисниците во врска со ова и во случај на можни проблеми во иднина, Opera не сака да затвори ниту еден вид врата во овој поглед.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ален dijo

    Рударството е уште еден од иновативните начини кои се појавија за да заработат пари со доаѓањето на крипто-валути, особено БТК, поради тоа многу институции направија значителни инвестиции во енергетиката и технологијата, сепак, нови крипто-валути веќе излегуваат со оваа опција. случај на ТРГОВИЈА што започна да чини 0,00001 УСД и веќе е околу 3 УСД за кратко време и има добри проекции, досега може да се добие само со ископување преку овој паричник, ако сакате да го пробате