Менаџер за подигање Plop: подигнете со USB флеш драјв на компјутер со некомпатибилен BIOS-от

УСБ-флеш-уред неспојлив со BIOS-от

Во повеќе наврати им предложивме на нашите читатели можност за пренесување на целиот оперативен систем од диск CD-ROM на USB pendrive. Претходниот чекор за ова нужно може да бара мала конверзија на истиот CD-ROM (со оперативен систем внатре) во ISO-слика.

Ако го исполнивме ова барање, нема да биде тешко да се најде која било од многуте алатки што можат да ни помогнат да ја пренесеме целата содржина на овој ISO-слика на USB-стик. Проблемот може да се појави ако компјутерот (работна површина или лаптоп) со соодветната USB порта, има BIOS-от каде не може да постави редослед за подигнување, што значи дека во ниту еден момент не може да наредиме да се земе предвид овој USB pendrive за да започне инсталацијата со споменатиот додаток. Благодарение на малата алатка наречена „Plop Boot Manager“ невозможното станува практично можно, нешто што ќе го споменеме подолу доколку сте се сретнале со оваа тажна ситуација на стар персонален компјутер.

Како работи „Plop Boot Manager“ на мојот персонален компјутер?

Plop Boot Manager е мала алатка што можете да ја користите на два различни начина, како што следува:

 1. Инсталирање и конфигурирање на оваа алатка откако ќе започне Виндоус.
 2. Работете со оваа алатка ако сè уште не сме инсталирале Windows.

Го споменавме Виндоус како оперативен систем за инсталирање на вашиот компјутер, иако корисникот може да има и други сосема различни потреби (како што е инсталирање на Ubuntu на овие стари компјутери) Ако имаме USB pendrive со оперативниот систем внатре, а персоналниот компјутер има BIOS-от што не ни дозволува да го избереме за стартување, тогаш можете да следите која било од двете алтернативи што ќе ги споменеме подолу, во зависност од потребата што ја имате во одреден момент.

Опција 1 со Plop Boot Manager

Да разгледаме дека имаме инсталирано Виндоус на нашиот персонален компјутер и дека сакаме да додадеме друг оперативен систем, што може да биде верзија на Linux што ја интегриравме во USB pendrive. Препорачуваме да ги следите чекорите подолу за да можете да ја постигнете оваа цел:

 • Целосно започнете ја вашата сесија на Виндоус.
 • Преземи на «Менаџер за подигање на Plop»Од официјалната веб-страница и извлечете ја нејзината содржина.
 • Одете во папката "plpbt -> Windows".
 • Пронајдете ја датотеката "InstallToBootMenu.bat" и извршете ја со администраторски права.

Plop Boot Manager 01

Веднаш ќе се појави прозорец за „команден терминал“, во кој корисникот ќе биде прашан дали сте сигурни дека сакате да ја извршите оваа задача; ако одговориме да (со «и») ќе се направат неколку измени во датотеката за подигање, што можеме да го потврдиме во следното рестартирање на компјутерот.

Менаџер за подигање на Plop

Прозорец многу сличен на оној што го поставивме во горниот дел е оној што можевте да го видите, каде што сегашниот оперативен систем на системот ќе биде прв присутен додека „Plop Boot Manager“ ќе биде присутен на второ место, исто како и се избрани тој ќе го стартува компјутерот со USB pendrive што го вметнавте.

Опција 2 со Plop Boot Manager

Методот што го предложивме погоре е еден од најлесните за следење, иако мора да разгледаме и сосема поинаква ситуација што исто така може да ја видиме во секое време. На пример, ако нашиот персонален компјутер сè уште нема инсталирано оперативен систем и ние го имаме USB-стик подготвен да се користи за да се започне оваа инсталација, тогаш ќе треба да се определиме за овој втор метод.

Plop Boot Manager 03

За ова ви предлагаме да одите на истата URL адреса што ја спомнавте погоре и пребарување во ISO-датотека, на што ќе треба зачувајте (согорувајте) на CD-ROM-диск; можеби некому тоа што го препорачавме може да изгледа донекаде нелогично, затоа што ако го започнеме нашиот CD-ROM-диск со „Plop Boot Manager“, од таму исто така би можеле да започнеме со инсталирање на оперативен систем доколку го имавме соодветниот диск. За жал, ако го немаме и наместо тоа, имаме USB pendrive со оперативен систем подготвен за инсталирање, тогаш можеме да го подигнеме компјутерот со ЦД-РОМ (и Plop Boot Manager претходно изгореа со својата ISO-слика) и почекајте ја пораката за подигнувачот.

Plop Boot Manager 02

Екранот многу сличен на оној што го поставивме во горниот дел е оној што можевте да го видите, каде USB-примачот што треба претходно да го вметнеме ќе се појави во списокот во една од портите на компјутерот. Кога тоа ќе се случи, системот за инсталација на оперативниот систем присутен во овој USB pendrive ќе започне веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   давмакеро dijo

  Работи на половина пат кога ќе му го дадам на USB курсорот останува да трепка и од таму не се случува
  Тоа е HP Onmibook XE3

 2.   Адријан dijo

  Одличен пријател !! Одлично функционираше за мене

 3.   Карлос dijo

  Супер опција 1 ми работеше благодарам пријателе

 4.   Себастијан Родригез dijo

  Опцијата за стартување не се појавува

 5.   Рафа риверо dijo

  Работи на двата начина, но имам проблем: немам ЦД / ДВД-уред. Затоа, сакам да знам дали има некој начин преку друга машина (поставување на тврдиот диск во друг компјутер) да создадам партиција или да го користам целиот диск и да ги копирам датотеките што се подигнуваат со менито Plop Boot Manager, а потоа при враќање дискот на мојата машина за да може да го стартувам Управувачот за подигање на Plop од дискот и потоа да ја започне инсталацијата преку USB.

  Ако знаете каков било начин да го направите ова или посетител, би го ценел ако можете да ми кажете како да го направам тоа. Благодарам однапред.

  Белешка: Јас го направив тоа што ти го објаснив со grubinstaller со кој го генерирав MBR, а потоа ја копирав ISO-сликата во партицијата Хард диск и можев да ја започнам инсталацијата, но на крајот се генерира грешка дека не може да ја инсталира „груб“ и инсталацијата не е континуирана. Тоа го прави дури и ако го инсталирам на друг хард диск, па дури и ако јас лично ја креирам секоја партиција.

 6.   Луис dijo

  Одлична програма ми служеше, единствената лоша работа е што создава таков вид „dualboot“ што е невообичаено, но како и да е, ако бев во можност да ја подигнам USB меморијата, благодарам

 7.   јохамруиз dijo

  втората опција е навистина глупава, ако имам проклето време да запалам цд со багажникот, затоа што, по ѓаволите, нема да можам да запалам windows xp ... само еден ретард може да направи таква глупост.

  1.    Daniel10 dijo

   Она што е навистина глупаво е вашиот коментар, дека не наоѓате никаква корист за втората опција, не ја прави корисна процедура, она што ми паѓа на памет е:
   Да имате неколку дистрибуции во живо или неколку инсталатори за подигање на USB, дали согорувањето на секој на cd / dvd би било „помалку глупаво“ отколку да имате секој на вашиот USB и да имате единствен cd за подигање од нив?
   На здравје Пукнатина

 8.   Хесус Рамирез dijo

  Добро попладне, сакам да инсталирам W7U само од USB, не ме интересира да започнувам од оваа единица, проблемот е што опцијата USB не се појавува во менито за подигање, има ли некој начин да го додадам од Bios? Или, дали оваа програма работи и за тоа?

  Ви благодариме.

 9.   Charly dijo

  Работи на половина пат, во делот каде што пишува возач; Јас го користам оној што вели usb и е запрепастен и не оди од таму.

 10.   румени dijo

  за жал за мене ги испробав двата начина, кога пристигнав и ја одбрав опцијата USB сликата замрзнува, тоа е многу стар компјутер што се обидов да го реанимирам сега поради карантин, поздрав од ХЕРМОСИЛО, СОНОРА МЕКСИКО

 11.   Дарвин dijo

  Работеше за мене, но морав да го започнам plop-от од друг компјутер и да го инсталирам користејќи мрежен кабел, бидејќи немаше читач на ЦД-а

 12.   Грациела dijo

  Го испробав вториот метод и со избирање на опцијата USB, програмата замрзнува.