PowerShell: Користете го за деинсталирање на несакани ажурирања во Windows 7

проблеми со ажурирање во Виндоус 7

Кој никогаш не претрпел проблем со син екран во Виндоус 7? Овој тип на проблем е еден од најнежните и можеби тешко решлив што може да се појави на персонален компјутер, ситуација што генерално се јавува кога инсталиравме хардверски двигател што припаѓа на нов уред.

За овој тип на случај, треба да влеземе само во „режим за тестирање на Виндоус 7“ и да го деинсталираме наведениот двигател; жално, некои ажурирања обезбедени од Microsoft Исто така, тие предизвикаа ваков вид непријатности, обидувајќи се да ги деинсталираат користејќи ја алатката позната како PowerShell.

PowerShell: внатрешна команда во Windows 7

Многу луѓе не се свесни за постоењето на оваа команда, до која може да се дојде лесно активирајте од прозорецот за команден терминал. Главниот проблем лежи во обидот да се знае и совршено да се идентификува кодот или името на ажурирањето предложено од „Мајкрософт“ за Виндоус 7 и тоа може да го предизвика проблемот на персоналниот компјутер. Ако веќе го идентификувавме конфликтното ажурирање, тогаш предлагаме да ги следите следниве чекори:

  • Допрете го копчето за Windows и внесете го просторот за пребарување "cmd".
  • Сега напишете во овој прозорец на командниот терминал на «PowerShell»И потоа притиснете на Внесете.
  • Внесете го следниот код (како пример)

get-hotfix -id KB3035583

PowerShell во Windows 7

Претпоставивме дека ажурирањето „KB3035583“ е она што го предизвикува проблемот, претходно предложена командна линија што ќе ни помогне исто такаотворен ако е присутен во Виндоус 7. Ако е тоа така, мора да ја напишете (без да оставите PowerShell) следната линија:

wusa /uninstall /kb:3035583

Со ова, веќе ќе ја деинсталирате оваа надградба во Виндоус 7. Бројот што го поставивме како идентификација на проблематичното ажурирање во овој оперативен систем е „претпоставка“, вредност што мора да ја промените во онаа што ја идентификувавте како проблематично или со тоа, што Мајкрософт можеше да го спомене во нивните различни вести.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.