Чекањето заврши, Samsung Galaxy S7 сега е официјален

Samsung

По неколку месеци и гласини за него нов Galaxy S7 Пред неколку минути Самсунг официјално го претстави во рамките на Светскиот мобилен конгрес што започна денес во Барселона. Како што очекувавме, во следните неколку дена на пазарот ќе пристигнат две верзии на Galaxy S7, кои би можеле да ги крстиме како нормални и Edge, со екран со закривени рабови.

Благодарение на овие гласини и бројните протекувања, веќе во голема мера го знаевме овој нов предводник на Samsung, кој тешко дека изненади некого. И тоа ќе се појави на пазарот без одлични вести, бидејќи витаминизирана верзија на Galaxy S6. Се разбира, ќе најдеме неколку интересни вести, но не диференцирачки.

Ова се главни карактеристики и спецификации на новиот Samsung Galaxy S7;

 • Димензии: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm
 • Тежина: 152 грама
 • Екран: 5,1 инчен SuperAMOLED со резолуција QuadHD
 • Процесор: Exynos 8890 4 јадра на 2.3 GHz + 4 јадра на 1.66 GHz
 • 4GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија: 32 GB, 64 GB или 128 GB. Сите верзии ќе можат да се прошират преку microSD картичка
 • Главна камера од 12 мегапиксели. 1.4 мм пиксел. Двојна пикселна технологија
 • Батерија: 3000 mAh со брзо и безжично полнење
 • Ладење со течен систем
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со Touchwiz
 • Поврзување: NFC, Bluetooth, LTE Cat 5, WiFi
 • Други: Двојна SIM, IP 68

Со оглед на овие карактеристики и спецификации, несомнено е дека се соочуваме со висок терминал и дека без сомнение тоа ќе биде едно од најголемите препораки за оваа следната година.

Galaxy S7 или логично обновување на Galaxy S6

Најзабележителното нешто кај овој Galaxy S7 е тоа можноста за проширување на внатрешното складирање преку microSD картичка е обновена, и некои помалку забележителни вести. Можеме да кажеме дека овој нов предводник на Samsung е логична еволуција на Galaxy S6, иако остава некои очекувани работи на патот.

Екранот ќе остане SuperAmoled со резолуција QuadHD, иако овој пат ќе биде чувствителен на притисок, следејќи ја патеката што ја однесе Apple со својата Touch Force.

Внатре во терминалот наоѓаме процесор Exynos 8890, произведен од Samsung, и тоа поддржано од а 4 GB RAM меморија Usе ни понуди огромна моќ да можеме да спроведеме каква било активност без никаков проблем. И процесорот и RAM меморијата се несомнено логичката еволуција на Galaxy S6.

Секако, за да се избегнат проблеми што веќе ги видовме кај другите мобилни уреди на т.н. high-end, Samsung одлучи да вклучи течен систем за ладење што ќе му овозможи на овој Galaxy S7 да се загрее прекумерно кога ќе го исцедиме во целост .

Дизајн, повеќе од истото

Многумина беа оние што го кажаа тоа овој Samsung Galaxy S7 е практично идентичен со неговиот претходникод причина што не недостасуваат бидејќи на естетско ниво разликите се многу малку. Можеби грпката на фотоапаратот е една од ретките работи што се променија заедно со слотот за картичката microSD. Друга промена, која е несомнено незначителна е онаа во боите во кои ќе биде достапен овој нов Galaxy S7.

Нема сомнение дека внатрешно овој нов смартфон е вистински beвер, но однадвор вестите се практично нула. Можеби во овој момент треба да престанеме да размислуваме дали сакаме да имаме нов Галакси секоја година, точно ист како и претходниот на ниво на дизајн, иако помоќен или ако сакаме промени во однос на дизајнот, можеби и да изгубиме одредена моќ.

Галакси камерата, нејзината силна страна

Една од големите еволуции што можеме да ја најдеме во Галакси С7 е фокусирана на камерата и тоа е дека Јужнокорејците се чини дека решија да се откажат од мегапикселната војна, која не ги водеше никаде, да се фокусираат на исклучителна камера со „само“ сензор од 12 мегапиксели.

Додека чекаа да можат да ја тестираат камерата Galaxy S7, сите оние кои успеаја да ги направат првите слики со неа, веќе зборуваат за нешто необично. Новата големина на пиксели од 1,12 ум до 1,4 нуди до 95% поголема осветленост и отвор на отворот на рекорден сензор f / 1.7 тие обезбедуваат слики со висок квалитет.

Покрај тоа, Самсунг успеа значително да го подобри фокусот на фотоапаратот, кој стана побрз и пред сè попрецизен, благодарение на технологијата позната како двоен пиксел.

Во моментот, резултатите прикажани од Samsung се завидни, иако за да ја процениме во соодветна мерка, мора да го испробаме и да го исцедиме во целост. Да забележиме за момент дека оваа камера е соодветна на она што го очекувавме и дека повеќе не излегува од задниот дел, со таков вид грпка што моравме да ја претрпиме во Galaxy S6.

Батерија и софтвер

Што се однесува до батеријата, една од слабите точки на повеќето мобилни уреди што денес се достапни на пазарот, Samsung го опреми овој Galaxy S7 со батерија од 3.000 mAh. Ова неизбежно треба да ни понуди поголема автономија отколку што ни понуди Galaxy S6. Покрај тоа, новиот процесор, во комбинација со новиот софтвер, треба да изврши уште подобра оптимизација на енергијата.

Софтверот на овој нов предводник на Samsung е Андроид 6.0, како што знаеме подолго време и поддржано од новиот Touchwiz што ни нуди неколку интересни новости. Иако ќе ги разгледаме во длабочина во наредните денови, на пример, ќе видиме нови случувања за кривините на Galaxy S7 edge, што е несомнено одлична вест бидејќи до сега закривениот екран на овој терминал не беше многу корисен.

Цена и достапност

Како што најави Самсунг, новиот Галакси С7, во обете верзии, ќе биде достапен од следниот 11 март, иако веќе можете да направите резервација на терминалот за да го добиете истиот ден.

Официјалната цена на Galaxy S7 ќе биде 719 евра, додека верзијата на работ ќе се искачи до 819 евра.

Што мислите за овој нов Samsung Galaxy S7 и Galaxy S7 edge?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.