Samsung веќе дозволува деактивирање на копчето посветено на Bixby

Една од карактеристиките што од самото лансирање им пречеше на многу корисници на Samsung Galaxy S8, а сега и на Note 8 е копчето посветено на асистентот на Самсунг, наречен Биксби, асистент кој првично беше достапен само на корејски јазик и е достапен на англиски јазик веќе неколку месеци.

До сега, немаше начин да се деактивира наменското копче, толку многу корисници се случајно завршија со активирање. За среќа, тоа е веќе возможно и Корејците на Самсунг конечно ни овозможуваат целосно да го оневозможиме ова копче, дозволувајќи му на асистентот на Биксби да престане да им пречи кога случајно ќе го активираме.

Иако во моментот компанијата не објави никаков план за замена на употребата на копчето, се надеваме дека момците од Самсунг ќе се предомислат и кога е порано подобро, така што корисниците на S8 и Note 8 ќе можат конфигурирајте го тоа копче за на пример да ја отворите камерата директно без да мора да ги внесувате менијата на уредот. Намерата на Samsung е добра, но недостатокот на достапност на Bixby на други јазици во комбинација со достапноста на Google Assistant на Android, не ги охрабрува точно корисниците да сакаат да го сменат асистентот.

Пристигнува оваа опција за деактивирање на наменското копче во форма на ажурирање, ажурирање што ќе пристигне самостојно во земјите каде што е достапен Samsung Galaxy S8 и наскоро ќе биде достапен Note 8. Во моментов не знаеме кога треба да започне ажурирањето, но штом е достапно во Шпанија, ние ќе ве известиме веднаш за да можете брзо да го деактивирате копчето помошник Bixby. Додека чекаме Samsung да ни дозволи да го користиме за други цели, иако последново тешко дека ќе се случи бидејќи веќе нема смисла да се нуди копче за асистентот што може да ја смени својата функција за да одговара на корисниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.