Samsung ги демантира гласините за продажба на обновениот Galaxy Note 7

Галакси Забелешка 7

Понекогаш кога компанијата не нуди информации за одредени прашања, медиумите често почнуваат да шпекулираат, шпекулации што можат да станат вест. Вчера објавив статија во која ве информирав за плановите на Самсунг 2,5 милиони Galaxy Note 7 го стави на продажба повторно во Индија и Виетнам што сè уште ги имаше во своите магацини. На овој начин, корејската компанија би ги елиминирала големите достапни залихи на овој терминал, ќе се повлече месец по нејзиното лансирање поради проблеми со батеријата и патем би внела дополнителни пари што би помогнале да се надоместат загубите што ги предизвика овој уред

Изворот на веста дошол од Кореја, па немало сомневање дека не е вистина. Но, се чини дека веста не беше точна. Набргу по објавувањето на веста, одделот на Самсунг во Индија известува дека плановите на Самсунг да се ослободи од Галакси Ноут 7 не вклучуваат повторно пуштање во продажба во двете гореспоменати земји. Првичната причина што ќе го натера да го продаде во овие земји ќе биде мотивирана од фактот дека овие земји не го забрануваа овој терминал на пазарот во кое било време. Во изјавата можеме да прочитаме:

Извештајот во врска со плановите на Samsung за продажба на обновени смартфони Galaxy Note 7 во Индија е точен неточен.

Не знаеме дали како резултат на смешните коментари што ги покрена веста корејската компанија се предомисли, но особено и откако дознав во што е проблемот и откако ќе се реши со употреба на други батерии, воопшто не би имал ништо против да добијам Galaxy Note 7, логично по многу пониска цена од онаа што се појави на пазарот во Август последен. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.