Samsung ги открива податоците за Exynos 9810, процесорот на Galaxy S9

Samsung Exynos 9810

По долго време чекајќи да дојде овој момент, Samsung конечно ги објави сите детали за својот водечки процесор за 2018 година. Ние се однесуваме Ексинос 9810, процесор што ќе влезе во новиот предводник на компанијата, на Галакси S9. Компанијата ги официјализираше сите податоци за овој нов процесор.

Пред неколку месеци, податоците за тоа започнаа да протекуваат. Значи, веќе имаме груба идеја за Ексинос 9810. Но, сега се познати сите податоци за овој процесор. Што можеме да очекуваме од новиот процесор на Samsung?

Корејската компанија тврди дека ова процесорот ќе ги подобри перформансите на уредите благодарение на процесорот од трета генерација. Покрај тоа, тој има побрз гигабит LTE модем и можности за длабоко учење базирани на нервни мрежи. На кратко, Exynos 9810 ветува многу.

Samsung Exynos

Спецификации за Exynos 9810

Тоа е осум основни процесори, од кои четири се со високи перформанси. Додека другите четири се фокусираат на енергетската ефикасност. Четирите јадра со високи перформанси припаѓаат на третата генерација на Самсунг. Ќе бидат во можност постигнете брзина на часовникот од 2,9 GHz. Според компанијата, архитектурата на овие јадра го продолжува гасоводот и исто така го подобрува скриениот простор.

Ова предизвикува перформансите на секое јадро се удвојуваат во споредба со претходната генерација. Покрај тоа, повеќејадрена изведба се зголемува за 40%. Вештачката интелигенција, исто така, игра важна улога во овој Exynos 9810. Овој чип доаѓа заедно способности за длабоко учење врз основа на нервните мрежи. Безбедноста и корисничкото искуство се очекува да се подобрат на овој начин. Покрај тоа, тој ќе опреми посебна единица за обработка од останатите од безбедносни причини.

Фотографскиот аспект ќе биде еден од главните корисници на длабоко учење, барем според Samsung. Овој нов процесор ќе може да препознава луѓе и предмети на фотографиите. На овој начин пребарувањата и категоризацијата ќе бидат многу побрзи и поефикасни. Можете исто така да ги скенирате корисничките лица во три димензии.

Exynos 9810

 

Exynos 9810 вклучува а Cat.18 LTE модем, тоа достигнува Брзина на преземање 1,2 Gbps и брзина на поставување 200 Mbps. Покрај тоа, има поддршка за шеми како што се 4X4 MIMO, 256-QAM и eLAA технологија. Откриено е и дека ќе вклучува посебна единица за обработка на слика, која ќе биде придружена со ажурирање на мулти-формат кодек (MFC). Ова ќе помогне во подобра стабилизација на сликата и видеото.

Датум на издавање

Samsung коментира дека Exynos 9810 е веќе во фаза на масовно производство. Значи, тоа ќе се појави на пазарот многу скоро. Покрај тоа, тој ќе биде официјално претставен на CES 2018 во Лас Вегас. Овој настан се одржува од 9 до 12 јануари. Така, за само една недела ќе можете да го видите овој нов процесор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.