Samsung потврдува дека проблемите со Galaxy Note 7 се должеле на батеријата

Samsung Галакси Забелешка 7

Минатата година 2016 година ќе остане запаметена по многумина од нас по огромните проблеми со кои претрпе Galaxy Note 7, што неочекувано се запали, а во некои случаи дури и експлодираше. Samsung првично беше принуден да го повлече уредот од пазарот, да се обиде да ги реши проблемите што несомнено ги имаше, првично во батеријата.

По враќањето на пазарот неколку дена подоцна, проблемите продолжија, и покрај промените направени на батеријата. Ова ја принуди јужнокорејската компанија да го повлече од пазарот и да ја врати сумата што им е наплатена на сите корисници. Од тогаш Самсунг се обиде да го пронајде коренот на проблемот, кој се чинеше дека нема да биде во батеријата како што првично се мислеше, но официјалните заклучоци водат уште еднаш кон батеријата.

Малиот физички простор во Galaxy Note 7 беше коренот на проблемот

Галакси Забелешка 7

Самсунг веќе ја заврши официјалната истрага за проблемите што ставија крај на животот на пазарот на Галакси Ноут 7 и заклучија дека батеријата е виновникот за експлозиите на терминалот, главно затоа што немаше доволно физички простор во внатрешноста . Батеријата во тој мал и недоволен простор имаше многу проблеми за работа со нормални перформанси, што на крајот предизвика пожар или експлозија.

Отпрвин Самсунг сметаше дека проблемот лежи во батериите во терминалите, обвинувајќи некои свои подружници задолжени за производство на батерии, но не помина многу време и сфати дека батеријата сама по себе нема проблеми, но повеќе малку простор што се наоѓаше во Галакси Ноут 7. Проблемот беше во батериите, но совршено можеше да биде друга компонента што се вжешти и заврши да експлодира поради малиот простор со кој беше опкружен, на пример за да ја растера топлината што ја испушташе .

Брзањето не е добро и доведува до огромна штета

Од сите проблеми што се појавија околу Galaxy Note 7 Да се ​​надеваме дека Самсунг научи дека брзањето не е добро, и е дека Самсунг сакаше да напредува во презентацијата на својот нов мобилен уред, лансирањето на iPhone 7 Plus. Резултатот секако не бил како што се очекуваше откако терминалот „Епл“ доминира на пазарот по својот вкус, а јужнокорејската компанија веќе долго време работи на наоѓање алтернатива што повторно ќе ги убеди многу разочарани корисници.

Фрустрираната авантура на Galaxy Note 7 на пазарот, му нанесе огромна штета на Samsung (од која очигледно веќе е обновена), но исто така и јужнокорејската компанија внимателно да ги следи своите нови терминали, дури се шушкаше дека новиот Galaxy S8 може да го одложи пристигнувањето на пазарот за да избегне какви било проблеми поврзани со внатрешниот простор или батеријата.

Samsung

Не знаеме конкретни бројки за штетата што ја предизвика „Самсунг“ од „Галакси ноут 7“, но ако земеме предвид дека на почетокот беа повлечени сите продадени единици, кои беа избројани со милиони, за да се заменат со нови, и тоа наскоро откако сите уреди беа повлечени од пазарот, економската штета сигурно би била пресметана во милијарди евра. За среќа, Samsung е многу солиден гигант, кој со текот на времето ќе може да ја свари целата штета предизвикана од неуспешниот член на семејството Galaxy Note и секако да ја преземе финансиската штета.

Мислење слободно

И покрај големата штета што Galaxy Note 7 му нанесе на Samsung, јас искрено верувам дека картичката што се обидоа да ја играат беше точната.. Да се ​​претстави пред iPhone 7 Plus беше од суштинско значење за да се успее на пазарот, исто така знаејќи дека тие го имаат во своите раце она што е можеби најдобриот паметен телефон во историјата. Работата не одеше како што се очекуваше, поради малиот физички простор што се наоѓаше во внатрешноста и батеријата, но доколку не се појавеше тој мал проблем, ќе зборувавме сега за разорниот триумф на Galaxy Note 7 на пазарот.

Сега да се надеваме дека Самсунг научил од своите грешки, но дека продолжува со својата амбиција и пред се развивање на мобилни уреди како што е Галакси Ноут 7, кој скоро на сите толку многу им се допадна и кој за жал заврши во фиока на магацин на Јужнокорејска компанија.

Што мислите за конечните заклучоци добиени од Samsung во врска со проблемите на Galaxy Note 7?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и кажете ни дали сакате повторно да го видите терминалот сличен на Galaxy Note 7 на пазарот, иако да , со малку повеќе внатрешен простор за да се избегнат проблеми.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родо dijo

    Ако се изгорени толку многу уреди, зошто ја гледам само истата фотографија?