Samsung го најавува најмалиот DRAM чип во светот

Samsung

Samsung тоа е повторно и повторно за да ги донесе боите од многу од најголемите производители на чипови на планетата. Во оваа прилика наредбата се состоеше во прикажување на јавноста а нов чип RAM меморија DDR4 што, како би можело да биде поинаку, се истакнува не само по тоа што е наведено од компанијата како најмало во светот, туку е и побрзо и троши помалку енергија од претходните генерации на истиот чип.

Без сомнение Samsung постигна стави многу од твоите конкуренти повторно во неволја Благодарение на импресивниот технолошки арсенал на сите негови процеси на производство, нешто што, според тоа како пазарот има тенденција да се однесува историски пред овој вид лансирање, конечно ќе направи, Samsung повторно да земе поголемо парче торта за она што многу производители ќе го се удави уште повеќе, економски.

Седиште на Samsung

Samsung ги подобрува своите процеси на производство за 10 нанометри

Што го прави лансирањето на овој нов чип посебен? На ниво на технички карактеристики, вистината е дека ништо, иако вистината е дека, од друга страна, оваа новина е многу поважна отколку што можете да замислите, бидејќи Samsung одлучи да се обложи на своето производство за развој на овој нов RAM чип за 10 нанометарски процес, нешто што сигурно ни помага да го разбереме големото подобрување на понудата на оваа нова технологија.

Според соопштението за печат објавено од самиот Самсунг во врска со ова, очигледно овој нов чип DDR4 RAM меморија ќе се појави на пазарот во 2018 година и е првиот развој на компанијата што ја објави технологијата на производство на 10 нанометри втора генерација. Како детал, кажете ми дека се соочуваме само со прилагодување на производствениот процес користен во 2017 година. И покрај тоа, Samsung успеа да го направи уште помал, доволно за да биде најмал во светот од ваков вид.

чип

На инженерите на Самсунг им беа потребни само 20 месеци за да ги подобрат своите техники на производство за 10 нанометри

Водејќи малку повеќе детали, да ви кажам дека според корејската компанија станува збор за чип што според спроведените тестови не е ништо помалку од 15% поефикасно што се однесува до потрошувачката на енергија. Иако е потребно многу помалку електрична енергија за работа, чипот е способен да испорача до а 10% побрзо од претходната генерација.

За да се постигне овој интересен напредок, на Самсунг му беа потребни само 20 месеци од датумот на лансирање на претходната генерација на пазарот, истиот со кој за возврат беа лансирани процесите на производство од 10 нанометри на компанијата. Благодарение на овие подобрувања, очигледно, се постигна и тоа самиот процес на производство е усовршен за 30%, што значи дека сега е полесно да се работи со оваа технологија за Samsung и, пак, да се намалат трошоците за производство.

чип прст

Чекорот до 8 нанометри сè уште се спротивставува

Засега, вистината е дека можноста дека Многумина од нас очекуваа Samsung да направи скок до производството на 8 нанометри, нешто за кое очигледно ќе треба уште многу време да се стигне, уште повеќе ако се земе предвид дека денес нема компании кои можат да се натпреваруваат со оваа технологија и дека тоа е самата корејска компанија што потврди дека до 2018 година тестовите за процесите на производство во 8 нанометри.

Фактот дека Самсунг нема ривал во моментот не само што значи дека компанијата може да го прифати целиот овој вид на производство многу помирно, нешто основно што ќе ви овозможи да ги прилагодите остатокот од вашите чипови на овој вид технологија на производство каде што веќе е потврдена миграцијата на различни платформи како што се DDR5, HBM3, LPDDR5 и GDDR6, нешто основно за да се осигура дека нивните сервери, суперкомпјутери и други системи со високи перформанси продолжуваат да бидат лидери на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.