Samsung престанува да влегува во нешто повеќе од 17.000 милиони откако го повлече Galaxy Note 7

Галакси Забелешка 7

Лансирањето на Samsung Galaxy Note 7 стана вистински проблем за корејската компанија. Веднаш штом пристигнаа првите терминали на пазарот, започнаа да се појавуваат први терминални пожарни проблеми при извршувањето на товарот. Како што минуваа деновите се повеќе и повеќе корисници беа засегнати од овој проблем и Самсунг започна да ги повлекува сите терминали што ги лансираше на пазарот за да ги замени со други, што во теорија го реши проблемот со експлозии, пожари и спонтано согорување. Но, повторно се појавија проблеми со терминалите заменети со Самсунг, принудувајќи ја компанијата минатиот понеделник да го прекине производството.

Но, очигледно Самсунг не е јасен за проблемот и изнаоѓањето на решение за него се чини дека ќе биде подолго отколку што веруваше компанијата и вчера одлучи да го повлече уредот од продажба и обидете се да ги вратите сите терминали што досега не презентираа никакви проблеми во работењето, без разлика дали станува збор за прва или втора генерација.

Samsung Галакси Забелешка 7

Корејската компанија по цена на замена на првата серија терминали, проценета на околу 1.000 милијарда американски долари престанете да сметате на 17.000 XNUMX милиони за кои мислевте дека ќе добиете од продажбата на овој терминал во остатокот од годината и дел од следната година. Имајте на ум дека Божиќниот период се ближи и Самсунг се одлучи за Ноут 7 како предмет на желба на многу корисници за овој Божиќ.

Samsung играше многу со овој терминал кој не престана да покажува проблеми и тргна по најбрзата и најбезбедна патека за компанијата и корисниците, и покрај фактот дека добра сума на пари ќе престане да доаѓа, но имиџот на брендот мора да се одржи и компанијата не сакаше да биде вклучена во бесконечни расправии за корисниците, а тие исто така сакаат да го решат проблемот со се компанија на телефони кои сами се палат.

Она што не го знаеме е До кој степен опсегот на Note ќе остане на пазарот, бидејќи е поврзана со терминали што се запалија, па следната генерација би можела да го смени името за да не продолжат корисниците да ја поврзуваат со проблемите што ги покажа Note 7 за време на својот краток век на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.