Samsung не го додаде сензорот за отпечатоци на екранот Galaxy S8 поради недостаток на време

Сигурни сме дека некои од вас претпочитаат сензор за отпечатоци од предната страна, а други од задната страна на уредите, но во реалноста, конечната одлука е обично самиот производител. Некои корисници тврдат дека е подобро да го имате сензорот за отпечатоци од предната страна, со што полесно ќе се отклучува уредот додека е на маса, а други објаснуваат дека е најдобро одзади затоа што кога го кревате терминалот со рака тоа е многу подостапни. Како и да е во овој случај на новите модели на Samsung, Galaxy S8 и S8 + ќе го имплементираат на задната страна и се вели дека можеле да го спроведат под екранот, но недостаток на време за развој на оваа технологија толку важни ги натераа да забават.

Мора да се разјасни дека сензорот за отпечатоци денес е неопходен кај сите нови паметни телефони и без сомнение дека треба да се спроведува сензорот од задната страна не е нешто вообичаено во уредите на јужнокорејската компанија, па затоа мораше да има моќен мотив. Скоро целиот екран на предната страна е главниот „проблем“ за локацијата на сензорот, нешто што тие го пробаа заедно со Synaptics беше имплементација на истиот под екранот, но недостаток на време за како што е објаснето во Инвеститорот главниот проблем е да не се додаде во овој модел и да се чека следниот.

Овој вид вести обично не е објаснет во презентациите и очигледно јужнокорејската компанија нема да даде никаква изјава за тоа, како самата Синаптикс. Можеби следниот Samsung Galaxy S9 ќе го додаде сензорот за отпечатоци веднаш под екранот или дури и компанијата да изврши тестови со паметен телефон од својот обемен каталог пред тоа лансирање, ќе видиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.