Samsung отпакуван: Ова е Galaxy S10 и останатите лансирани уреди

„Големиот ден“ на јужнокорејската фирма пристигна, ние сме биле директно на презентацијата на новиот Galaxy 10 благодарение на #Unpacked одржан во МадридСепак, врвниот телефон на Самсунг не е единственото нешто што е претставено, имаме добра битка за нови уреди како што е Samsung Galaxy Fold, новиот телефон што може да се склопи, нови ривали за Airpods со Галаксични перки и секако две обновени верзии на Galaxy Watch Explorer и Галакси Фит. 

Останете со нас за да откриеме кои се сите овие нови уреди со кои Самсунг сака целосно да го освои пазарот и знаат и нејзината цена и нејзините крајни карактеристики.

Galaxy S10, Galaxy S10 + и Galaxy S10e, цена и карактеристики

Како би можело да биде поинаку, голем дел од улогата ја преземаат телефоните на јужнокорејската компанија. Во оваа прилика, исто како и Apple, момците од Самсунг избраа да лансираат три различни големини на нивниот предводник, сепак, тие се нарачани според големината и по карактеристиките. Доминантен Samsung Galaxy S10 + со неговите 6,4 инчи што ги дели идентичните карактеристики со Samsung Galaxy S10Освен за поголем капацитет на батеријата, специјална керамичка верзија до 1 ТБ меморија и 12 GB RAM меморија. Покрај тоа, вториот одличен аспект на диференцијација на Galaxy S10 + ќе биде a двојна предна камера.

Модел Галакси S10 Галакси S10 + Galaxy S10E
Екран  6.4 инчи Резолуција од 3.040 × 1.440px  6.1 инчи Резолуција од 3.040 × 1.440px  5.8 инчи Резолуција од 2.280 × 1.080px
Камера заден  Троен 12 Mpx (Променлива бленда f / 1.5 - f / 2.4) + 16 Mpx (f / 2.2) + 12 Mpx (f / 2.4) со OIS  Троен 12 Mpx (Променлива бленда f / 1.5 - f / 2.4) + 16 Mpx (f / 2.2) + 12 Mpx (f / 2.4) со OIS  Двојно 12 Mpx (променлива бленда f / 1.5 - f / 2.4) + 16 Mpx (f / 2.2)
Предна камера Двојно 10 Mpx (f / 1.9) + 8 Mpx (f / 2.2) 10 Mpx бленда f / 1.9  Двојно 12 Mpx (променлива бленда f / 1.5 - f / 2.4) + 16 Mpx (f / 2.2)
Процесори Exynos 9820 и QS855  Exynos 9820 и QS855  Exynos 9820 и QS855
RAM меморија 8 / 12 GB 8 GB 6 / 8 GB
складирање 128/512/1 ТБ 128 / 512 GB 128 / 256 GB
Batería 4.100 mAh 3.400 mAh 3.100 mAh
Амплијачијан microSD до 512 GB  microSD до 512 GB  microSD до 512 GB
Мерките X x 157.6 74.1 7.8 mm  X x 149.9 70.4 7.8 mm  X x 142.2 69.9 7.9 mm
тежина 175 грамови 157 грамови 150 грамови
Otros  Сертификација IP68 - Читач на отпечатоци под екранот - Брзо безжично полнење 2.0 и реверзибилно полнење Сертификација IP68 - Читач на отпечатоци под екранот - Брзо безжично полнење 2.0 и реверзибилно полнење Сертификација IP68 - Страничен читач на отпечатоци
Цени 1009 € 909 € 759 €

Од своја страна, на Galaxy S10e ќе ни понуди панел од 5,8 инчи и двојна задна камера, за разлика од тројната камера прикажана од Галакси С10 и Галакси С10 +. Тие се совпаѓаат за возврат во останатите карактеристики, освен што ќе има малку поевтино издание што ќе го има 6 GB RAM меморија и 128 GB простор, иако можеме да ја избереме верзијата со 256 GB простор и 8 GB RAM меморија ако сакаме. Батеријата, поради проблеми со големината, паѓа и на 3.100 mAh во споредба со 3.400 mAh на неговиот постар брат, но тие се совпаѓаат во повеќето релевантни карактеристики. Сепак, со цел да ја направи единицата поевтина, Samsung овој пат го троши читачот на отпечатоци на екранот, движејќи се да го постави на страната на рамката.

Определување на семејството Галакси С10

Мораме неповратно да го споменеме фактот дека Samsung одлучи да се обложи на читачот на отпечатоци на екранот за Galaxy S10 и Galaxy S10 Plus, без оглед на кој било вид рамка, и оставајќи ја само „пегата“ каде што се наоѓа уредот сензор за предната камера на Galaxy S10, двоен сензор во случајот на Galaxy S10 Plus. Сепак, тие се совпаѓаат во резолуцијата на екранот и Галакси 10 и Галакси С10 Плус кои нудат динамичен AMOLED панел со 3.040 x 1.440 px, тоа е да се каже во неговата 6,4-инчна верзија како и во 6,1-инчното издание.

Samsung овојпат ја задржува променливата решетка на фотоапаратот додавање на три сензори на задната камера, 12 Mpx (Променлива решетка f / 1.5 - f / 2.4) + 16 Mpx (f / 2.2) + 12 Mpx (f / 2.4) со OIS за да не ни недостасува апсолутно ништо. Наместо тоа, камерите предниот дел на Galaxy S10 + што има два сензори се составени од 10 Mpx (f / 1.9) + 8 Mpx (f / 2.2), додека Galaxy S10 има само 10 Mpx сензор.

 • Читач на отпечатоци вграден во екранот (страна на Galaxy S10e)
 • Безжично реверзибилно полнење за полнење на други уреди
 • Брзо безжично полнење 2.0
 • Отпорност на IP 68 на вода и прашина

На ниво на процесор ќе најдеме како и секогаш две верзии, едната со Qualcomm Snapdragon 855 со голема моќност, и оној што скоро сигурно ќе пристигне во Шпанија, што е Exynos 9820 произведени од самиот Самсунг. На ниво на складирање ќе се движиме од 128 GB до 1 TB, додека во однос на RAM меморијата ќе се движиме помеѓу 6 GB понудени од верзијата S10e, и 12 GB од керамичката верзија на Samsung Galaxy S10 Plus. Завршуваме со некои од најрелевантните вести што не можат да изостанат на ваков терминал:

Истото се случува на ниво на автономија, каде што во Galaxy S10 + ќе достигнеме незначителна количина од 4.100 mAh, придружена со далеку од Galaxy S10 кој ќе има 3.400 mAh и Galaxy S10e само 3.100 mAh што ќе не остави сомнеж во вкупните перформанси, иако се претпоставува дека Galaxy S10 + Thisе биде јасен победник во овој поглед, каде што Самсунг никогаш не се истакнал особено.

Samsung Galaxy Buds, новите ривали за AirPods

Samsung уште еднаш ја обновува својата палета на True Wireless слушалки со дизајн кој потсетува на минатите изданија. Прв поглед ги разгледавме пупките на Галакси Самсунг, мали слушалки кои, се разбира, ќе имаат торбичка за носење и разгалениот дизајн што Самсунг обично ставајте ги вашите уреди.

 • Цена: 129 €
 • Датум на издавање: Март 2019 година

На ниво на дизајн, тие одлучија малку да се разликуваат од понудата на конкуренцијата, фокусирајќи се на создавање на прилично различен уред. Овој пат можеме да се определиме за бело издание и уште едно црно издание на Samsung Galaxy Buds тоа сигурно ќе воодушеви многу корисници.

Samsung Galaxy Active и Galaxy Fit и Galaxy Fit E

Samsung исто така не ја пропушти можноста да ја обнови својата палета на паметни часовници, ги наоѓаме Samsung Galaxy Active што се ослободува од мобилната круна и рамка, да интегрира часовник на целиот екран со целосно тркалезно бирање што ќе се нуди меѓу другите бои во сребрена и розова боја со силиконски ремени. Haveе има карактеристики на часовник од јужнокорејската фирма и многу убав и лесен за носење дизајн.

Сансунг Галакси Фит

 • Precio: Од 99 €
 • Датум на издавање: Март 2019

Две обновувања за дизајнерски нараквици со правоаголен дисплеј и силиконски ремени, Класифициран како најдобар на пазарот за функции и карактеристики, заменувајќи ги опсезите Galaxy Gear Fit Pro и Galaxy Gear Fit. Несомнено два добри уреди кои ќе бидат лансирани по пристапни цени како што се случи со претходните верзии и кои ефикасно ја воодушевија присутната публика на презентацијата.

Галаксијата Сансунг одговара

И ова беше сè за # Неотпакувано на Самсунг што се прослави денес на 20 февруари и што ни остави низа добри уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.