Samsung планира да го „убие“ Galaxy Note 7 кој сè уште циркулира во САД

Samsung

Можеби изгледа чудно, но сепак постои голема група на корисници кои продолжуваат да имаат своја моќ, а исто така користат и секојдневно, a Галакси Забелешка 7. Да потсетиме, овие терминали беа повлечени од пазарот од Самсунг пред неколку недели, поради проблемите што ги понудија, се запалија, па дури и експлодираа во некои случаи, без да дадат ниту едно известување.

Јужнокорејската компанија продолжува да работи интензивно во обидот да се најде проблемот што ги предизвика сите проблеми во неговиот нов предводник, но и во обидот целосно да ги повлече уредите што сè уште се на пазарот. За ова се чини дека Тие ќе преземат очајни мерки, со оглед на одбивањето на некои корисници да го предадат својот Galaxy Note 7.

Како што можевме да прочитаме во последните часови во специјализирани медиуми во САД, Samsung ќе го исклучи Galaxy Note 7, спречувајќи го да се полнат. Ова се чини дека се постигнува преку a модификација на софтверот, со што ќе се потроши терминалната батерија, никогаш повеќе нема да работи.

Оваа модификација во софтверот ќе стигне до мобилните телефони на 15 декември, иако датумот не е потврден од Samsung на официјален начин. Тие исто така не сакаа да даваат никаков коментар за тоа и Galaxy Note 7 е сè уште многу црна точка во поновата историја што претпочитаат да ја заборават што е можно побрзо.

Ако имате Galaxy Note 7, уживајте како несвесен дека сте (во секој момент може да се запали или да експлодира предизвикувајќи повреди) затоа што за неколку дена е повеќе од веројатно дека Samsung ќе одлучи да ве „убие“ засекогаш.

Дали мерките што Samsung ќе ги преземе со својот Galaxy Note 7 изгледаат соодветни?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.