Samsung оди напред со Tizen и работи на Z9

Забелешка 5

Во мојата претходна статија ве информирав за уделите на пазарот на различните тековни оперативни системи во кои можеме да видиме како iOS и Android владеат на пазарот со заеднички удел од 99.1% и каде можеме да видиме како Android со 86,7% и iOS со 12,4% успеаја да направат Windows Phone и BlackBerry OS да исчезнат од пазарот. Но, сепак, Самсунг продолжува да работи на свој оперативен систем, Тизен, кој во моментот е наменет само за земјите во развој. Tizen, за разлика од Android, бара помалку хардвер за работа со леснотија и корејската фирма го продава само во овие типови земји, покрај тоа што го користи во своите модели на паметни часовници, како што е Gear S2, кој наскоро ќе добие обновување.

Како што можевме да прочитаме во ГСМ Арената преку Зауба, Самсунг работи на нов модел од висока класа, опремен со Тизен. Не знаеме на кои земји ќе биде наменета, но можеби е првиот чекор да се започне проширување на корејскиот оперативен систем низ целиот свет, бидејќи претходните модели управувани од овој оперативен систем Z3 и Z2 ја виделе светлината само во земјите во развој, каде цената на терминалите треба да биде што е можно построга за да се обиде да допре до поголем дел од јавноста.

Samsung Z9 може да се појави на пазарот со 5-инчен екран со Full HD резолуција. Тоа би управувана од 8-јадрен процесор и ќе има помеѓу 2 и 3 GB RAM меморија. Што се однесува до дизајнот, Samsung Z9 би ја следел естетската линија на опсегот Z, со прекумерно заоблени агли и неговата главна компонента би била пластична како претходните модели. Во моментот немаме приближен датум или цена на поаѓање. Исто така, не знаеме дали тој конечно ќе биде ориентиран кон секого или ќе се обидеме да најдеме јаз меѓу врвните терминали ширум светот, нешто тешко денес, освен ако цената на уредот не е важна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.