Samsung работи на сензор способен за снимање видеа со 1000 fps

Samsung Галакси S8

Веќе неколку години, компактните фотоапарати престанаа да бидат уред за снимање на моменти што сакаме да ги зачуваме за потомството. Благодарение на еволуцијата на камерите за паметни телефони, овој уред Стана најкористено кога станува збор за фотографирање или снимање видеа.

Во моментов Sony не дозволува снимање видеа до 1000 fps со XZ Premium, што ни овозможува да уживаме во спектакуларни видеа со бавно движење. Колку е поголем бројот на фрази во секунда, квалитетот на видеото ќе биде поголем и тоа ќе ни овозможи да ја намалиме брзината на репродукција за да уживаме во сите детали.

Sony XZ Premium е единствениот уред што го вклучува овој сензор, но времетраењето на видеата е ограничено од користениот процесор и секако од просторот што им е потребен, така што можеме да го користиме навремено за многу специфични случаи. Но, се чини дека не е единствениот производител што сака да ја понуди оваа опција на паметни телефони, бидејќи според Etnews Samsung работи на сензор кој нуди капацитет за снимање до 1000 fps на 720p, користејќи различен процес од оној што се користи од Сони оттука перформансите и квалитетот на резултатите веројатно ќе се разликуваат од оној на Sony XZ Premium.

Според овој корејски медиум, Самсунг планира да започне со производство на овој систем во рок од два месеци, па со малку среќа веројатно е дека следниот модел на Самсунг кој ќе го претстави С9, може да ја понуди оваа опција за снимање видеа до 1000 fps. Проблемот со кој ќе се соочи Самсунг, како што имаше Сони, е што работата за обработка треба да ја изврши самата камера, поточно интегрираниот процесор, бидејќи тие не можат да бидат поддржани од процесорот за паметни телефони, поради неговите ограничувања во овој поглед, проблем што Apple го нема

Најновите модели што Епл ги претстави пред неколку дена, издаваат нови процесори и графики, последниве дизајнирани целосно од Епл, први што се користат на Ајфон, па можеме да снимаме видеа во 4K со 60 fps и 1080 со 240 fps.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.