Samsung ќе ги претстави Galaxy Note 9 и Gear S4 заедно на почетокот на август

Корејската компанија продолжува да ги унапредува лансирањата на своите најрепрезентативни уреди. Веќе го видовме со Galaxy S9, презентација што беше еден месец порано во споредба со презентацијата на S8 од претходната година. Сега се чини дека на ред е Galaxy Note 9. Според голем број гласини, Samsung планира да го претстави Note 9 на 2 или 9 август.

Во претходните години, компанијата секогаш го одложуваше поднесувањето до крајот на август, неколку дена пред презентацијата на iPhone смена Но, се чини дека Note 9 нема да биде единствениот уред што компанијата го претставува, бидејќи може да биде придружуван и од Gear S4, паметниот часовник на Samsung управуван од Tizen.

Samsung претстави сите модели на Gear S во IFA што се одржува секоја година на почетокот на септември во Берлин, па ќе мора да почекаме да видиме што чаебол Корејски на овој настан.

Што има ново во Samsung Galaxy Note 9

Главната новина што ќе ја најдеме во Galaxy Note 9 се наоѓа во големината на батеријата, која е оди од 3.300 mAh на 4.000 mAh, логично зголемување со оглед на тоа што големината на уредот и екранот е поголема од онаа на S9 +, модел што ја интегрира истата батерија како Note 8.

Камерите на оваа нова генерација ќе остане хоризонтална, но овој пат, сензорот за отпечатоци е на долниот дел од фотоапаратот, а не покрај него како белешката 8. Друга новина се наоѓа во бројот на бои во кој овој модел ќе биде достапен (иако не на сите пазари): црна, сива, сина, виолетова и кафеава.

Што има ново во Samsung Gear S4

Samsung

Пред неколку дена, гласини за можноста Samsung да го користи wearOS како оперативен систем на вториот најпродаван паметен часовник во светот, зад Apple Watch. Со Gear S4 ќе продолжи да управува Tizen OS и ќе вклучува поголема батерија, поточно 90 mAh повеќе од претходникот, па ако траењето на батеријата веќе беше добро, сега може да биде фантастично.

Но, тоа не е единствената новина што ќе ја најдеме во Gear S4, бидејќи Samsung можеше додадете нова боја, златна, со тоа да се прошири бројот на потенцијални клиенти. Во претходните години, Gear S беше достапен во сребрена и црна боја под ознаките Classic и Frontier.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.