Samsung ќе го започне процесот на замена на Galaxy Note 7 на 19 септември

Samsung

Пред неколку дена Samsung одлучи да ја запре дистрибуцијата и продажбата на новиот Галакси Забелешка 7 поради проблеми со неговата батерија што го прават тоа да експлодира. Денес го знаевме последниот случај, кој привлече огромно внимание затоа што покрај смартфонот уништен, му нанел лична повреда на сопственикот и хотелска соба вредна 1.380 американски долари.

За среќа се чини дека Самсунг ја има ситуацијата под контрола и тоа е што пред неколку минути испрати до сите медиуми, официјално соопштение во кое потврдува дека од 19 септември, ќе започне процесот на замена на уредот.

Корисниците кои го резервирале уредот ќе мора да почекаат уште малку и тоа е тоа засега Samsung не ја датира испораката на терминалите, со целосно решен проблем на батеријата.

Секој што купил Galaxy Note 7 може да оди до продажното место каде што го купил уредот за да ја процесира замената. Ако го сторивте тоа преку официјалната продавница на Samsung, само треба да се јавите на 900 100 807 или преку е-пошта на адресата поддршка.note@samsung.com.

Во моментот се чини дека Samsung почнува да ја гледа светлината на крајот од тунелот и корисниците кои веќе имаат Galaxy Note 7 во нивна сопственост веќе знаат како да го сменат својот уред за да избегнат проблеми. Корисниците кои го резервираа ќе мора да почекаат малку, но сигурно во наредните денови јужнокорејската компанија ќе даде официјален датум за повторно објавување на својот нов предводник на пазарот.

Дали мислите дека Самсунг делува на вистински начин во случајот на Галакси Ноут 7?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.