Samsung годинава ќе престане да произведува LCD екрани

Samsung

Се чини дека вестите за производство на ЛЦД-екрани Или поточно, одлуката да се запре производството на овие екрани од Samsung Display, би влијаела на неколку големи компании ширум светот и тука се вклучени компании како што е Apple, на пример.

Според сметката Ројтерс Оваа одлука официјално ќе биде потврдена од јужнокорејската фирма во наредните месеци и ќе ја остави настрана технологијата што според повеќе експерти е повеќе од исцедена, иако многу други тврдат дека е точна за многу уреди во моментов

OLED и AMOLED ќе бидат единственото нешто што тие го произведуваат според овие гласини

И, тоа е што ЛЦД-екраните се користат во многу уреди, но мобилната технологија е или поточно, беше главната. Со текот на времето, мобилните уреди губат пареа во однос на инсталацијата на овој вид екрани (особено оние со среден и висок опсег) и директно се монтираат OLED или AMOLED дисплеи.

Оваа вест или гласина објавена од Ројтерс пред неколку часа не фаќа повеќе никого, бидејќи пред неколку месеци производствените линии на компанијата веќе ги менуваа своите склопни линии за да произведат повеќе OLED и AMOLED панели отколку LCD панели, така што потврдата на овој медиум не прави ништо повеќе од потврди што веќе протече пред неколку месеци во некои специјализирани медиуми.

Набавка за компании до Миланези на годината

Се чини дека ова намалување на производството на ЛЦД-екрани не може да влијае на големите компании како „Епл“, кои гледајќи ја оваа одлука, исто така, потврдија договори со други добавувачи на екран, па дури и се обложија на технологијата за мини-ЛЕД екран. На овој начин уредите што треба да ги монтираат овие ЛЦД-екрани би можеле станете мини-ЛЕР во следните месеци, но нема официјална потврда за ова ниту од кој било одговорен за фирмата.

Она што е јасно е дека Самсунг гарантира снабдување со ваков тип панел за своите клиенти до крајот на оваа година и очигледно се додека не заврши акцијата. Откако ќе поминат овие датуми, тие сигурно ќе престанат да ги снабдуваат клиентите со овие панели бидејќи производните линии ќе одат директно на панелите OLED и AMOLED. Сигурно и другите компании за производство на екрани исто така би можеле да направат скок во текот на следните неколку месеци или можеби за следната година, она што е јасно е дека ЛЦД-панелите остануваат надвор од производните линии од Самсунг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.