Schneider SC300SND е мала, функционална звучна лента [Преглед]

Потпис Шнајдер не поминува, видовме широк каталог на современи производи, но со „гроздобер“ дизајн кој брзо нè потсетува на шеесеттите години со кои се обидува да се позиционира во специфична јавност опседната од ретро-дизајнот што е толку модерен деновиве , но исто така нуди серија производи во други области како што се компјутерите и звукот, далеку од обележаниот гроздобер дизајн и фокусиран на функционалност и ниска цена.

Имаме јасен пример во Останете со нас за да ги видите деталите за овој производ на Шнајдер.

Првото нешто што го правиме, како и секогаш, е да ве поставиме директна врска на производот на Амазон каде може да го набавите за помалку од 50 €земајќи ги предвид постојаните понуди дека ги трпи. Оваа звучна лента ни кажува многу, па затоа е време да се фокусираме на неговите главни карактеристики.

Материјали и дизајн на оваа звучна лента

Наоѓаме поедноставен дизајн во црно, додека во предниот дел доминира металната решетка со иста боја, на страните и на задниот дел имаме сјајна црна пластика, толку модерна млаз црно сакан од многумина и мразен од други. Како што добро знаеме, главниот негативен придонес на овој вид пластика е токму тоа што лесно гребе дури и кога се обидуваме да ја исчистиме прашината, всушност тоа беше случај со нашата единица за тестирање, иако не можеме да избегнеме да кажеме дека млаз црно или црното на пијано изгледа добро на скоро сè. На краевите наоѓаме две перфорации дизајнирани за подобрување на басот, иако во реалноста тој нема каков било вид активен елемент што го модифицира звукот во оваа смисла.

 • Димензии: 56,5 х 6 х 6cm
 • тежина: 1,2 кг

Задниот дел, компонентите и влезовите се одделени во модули изработени од поотпорна пластика, но исто толку црна. Имаме A / C влез на традиционална струја, коаксијален влез, USB и секако AUX. Имаме и два процепа што ќе ни овозможат да користиме завртки за да ја оставиме звучната лента прикачена директно на идот. Сепак, на дното, сместено на краевите, наоѓаме мали гумени нозе што обезбедуваат потрадиционален зафат за производ на кој точно му треба, земајќи ја предвид неговата функционалност. Материјалите не ни даваат лошо чувство, токму спротивното. Помалку радости ни го даваат малиот далечински управувач со батерија на копче, претерано генерички и склон кон губење, и покрај фактот што има поголем дел од контролите потребни за да ги искористиме сите карактеристики на производот, па дури и некои што ги нема како HDMI ARC).

Моќност и квалитет на звукот

Моќта е прилично мала ако ја земеме предвид големината на уредот, со ова не мислиме дека на производот нужно му недостасува јачина на звук, но земајќи ја предвид неговата големина, веруваме дека можеше да се набие многу повеќе. Под ова мислиме дека имаме 2.0 звучен систем составен од два звучници од 10W (вкупно нуди 20W) Со 2-инчни преведувачи, тој има максимално ниво на звучен притисок од 88 dB и одговор од вкупно помеѓу 40 Hz и 20 kHz. Така, има и три стандардни аудио поставки преку далечинскиот управувач.

Овој звучен бар е дизајниран да чешла околу 20м2, иако го препорачувам повеќе за простории како што се спални или канцеларии. Тој е дизајниран имајќи го предвид распоредот на вашите звучници да бидат поставени веднаш под телевизорот, бидејќи тие се навалени малку нагоре од очигледни причини. Како што рековме, на ниво на звук не можеме да очекуваме ништо од другиот свет, туку разноврсен производ поради неговиот дизајн. Имаме звук во кој басот е јасно промашен заради недостаток на активен сабвуфер и може да звучи малку конзервиран при голема моќност, но тоа совршено се брани ако она што го сакаме е да имаме звучна лента во простории како што се спални или канцеларија под 32-инчни монитори или екрани.

Поврзување и разноврсност

Како што кажав во претходните редови, ако овој производ се истакнува по нешто, тоа е по својата разноврсност, Bluetoothе преовладува Bluetooth-врската што можеме да ја управуваме дури и преку рачните контроли во крајната десна област, но имаме многу повеќе, од USB порт што ќе служи како полнач, до типичен коаксијален влез (сега скоро застарен) и класичен 3,5 mm AUX што работи скоро во кој било уред денес. Нема тип на дигитален влез на звук, како што е оптички, HDMI или слично, преку Bluetooth 4.2

 • Bluetooth 4.2
 • LED индикатор за поврзување
 • Далечински управувач
 • Коаксијален влез
 • USB излез
 • Влез AUX 3,5 mm

Ова е сè што звучната лента Schneider SC300SND е способна да ни понуди на ниво на конекција. Тоа е, скоро сите телевизии имаат излез за слушалки, вистина е, но потполно заборавете на HDMI, иако тоа е нешто што немаше да го искористиме со 2.0 систем кој не е дизајниран да нуди големи дигитални звучни можности. Ако вашиот телевизор има Bluetooth, ми се чини најлогична опција за врска.

Мислење на уредникот

Како и секогаш, мора да влеземе за да го процениме најдоброто и најлошото што ни го остави анализата на овој производ за кој станува збор.

Најлошото

Contras

 • Недостаток на дигитално аудио
 • Само моќ
 • цена
 

Започнуваме со она што најмалку ми се допадна, што несомнено било големината што ја има ако знаеме дека има само два звучници од по два инчи, оставајќи ни само 20W моќност вкупно, како и тотално отсуство на влезови на дигитални аудио.

Најдобро

Добрите

 • Материјали
 • Conectividad
 • Дизајн

Она што ми се допадна е дека и покрај недостатокот на дигитални аудио влезови, има одредена разноврсност во врските, и тоа материјалите изгледаат „премија“»За оние кои пред сè бараат добар дизајн и не се aубител на звукот.

Schneider SC300SND е функционална и мала звучна лента
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
42 a 55
 • 80%

 • Schneider SC300SND е функционална и мала звучна лента
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 50%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 60%
 • Материјали
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 50%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%

Тоа е производ со прилично умерена цена, кој можете да го купите на традиционалните продажни места како што се Вортен и дури и на Амазон под 50 евра. Сепак, ми е тешко да го препорачам со оглед на цената по која веќе може да поминете низ производи како Amazon Echo со слични моќи, но и повисок квалитет на аудио и зголемена поврзаност по идентична цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.