Seagate веќе ја има потребната технологија за двојно зголемување на брзината на HDD хард дисковите

Seagate

Seagate технологија е еден од најголемите производители на хард дискови на планетата. Денес е регистриран на Кајманските острови и има седиште во долината Скотс (Калифорнија). Навлегувајќи во малку повеќе детали, кажете ви го тоа е основана уште во 1979 година од Алан Шугарт и Фонис Конер, кои ја напуштија компанијата на почетокот на 1985 година. По сето ова време, компанијата успеа да ги направи своите хард дискови присутни во сервери, работни компјутери, лаптопи, па дури и конзоли за игри како што е Xbox на Мајкрософт.

Токму затоа што Seagate е една од компаниите што обложува најмногу на континуиран развој на HDD хард дискови, или поради проблеми со нивните производи во полето SSD или поради други видови интереси, не е изненадувачки што имаат инженери кои работат во новите технологии способни за правење ХДД-тврдите дискови сè уште се привлечни како порано и покрај нејзините различни проблеми наспроти најновите технологии кои малку по малку се наметнуваат на пазарот.

Seagate barracuda

Seagate ветува многу побрзи HDD погони благодарение на својата нова технологија

Како што самата Seagate објави, тим од нејзини инженери успеаја да ја развијат технологијата што тие самите ја крстија како Мулти активатор, што, очигледно, ќе може да ја удвои брзината на HDD хард дисковите. Оваа технологија би била едноставна, а во исто време и комплексна за развој, како додавање на нов побудувач на тврдиот диск со кој се добиваат перформансите на единицата помножени со два.

За да го разјасните ова прашање малку повеќе, кажете ви дека активаторот како таков во хард дискот HDD е задолжен за движење на главите на тврдиот диск при задачи за читање и пишување. Големата разлика на овој тип на тврд диск во споредба со традиционалните е што сегашните имаат само еден активатор кој е задолжен за движење на сите глави.

Мулти активатор на Seagate

Мулти побудувачот ќе опреми хард дискови со двојни побудувачи по единица

Според соопштението за печат официјално објавено од Seagate, се чини дека првата генерација на HDD хард дискови опремени со технологија Multi Actuator ќе се карактеризираат со два активатори кои работат на еден стожер, секој контролира половина од варијаторските краци. На овој начин би можеле да кажеме дека половина од главите за снимање на единицата работат заедно, додека другата половина ќе го стори тоа целосно независно.

Со ова, според податоците дадени од американската компанија, вашите HDD хард дискови можат да ги дуплираат своите перформанси и брзина, додека одржуваат непроменет капацитет. Ова може да биде благодарение на фактот што секоја единица сега ќе има можност да извршува повеќе операции истовремено, што значи, како што можеби размислувате, дека работата што треба да се заврши е направена многу побрзо.

активатор

Seagate ќе продолжи да ја развива својата нова технологија на двојни побудувачи

Како што коментира Jamesејмс Борден, тековен менаџер за стратеги на производи во рамките на Seagate:

Нашето решение со повеќе активатори се заснова на докажана технологија и одговара на денешните стандарди, така што ќе биде вклучено и инсталирано во денешната инфраструктура.

Без сомнение, ова е одлично решение за сите проблеми што би се појавиле во идниот развој на настаните на Seagate. Мора да земеме предвид дека компанијата планираше да започне ХДД хард дискови до 40TB до 2023 година, датум во кој HDD хард дисковите на компанијата наменети за домашниот сектор треба да можат да понудат максимален капацитет до 12 ТБ.

Ова е курсот што компанијата го имаше поставено и, како што се очекуваше, кога беше објавено во јавноста, многумина беа омаловажувачи кои го активираа гласот тврдејќи дека управувањето со толкаво количество податоци со сегашната технологија ќе повлече долго време на чекање. Сега го знаеме тоа, овие времиња ќе се намалат за половина само во првата генерација на HDD хард дискови со технологија Multi Actuator, време кое сигурно ќе се намали бидејќи оваа технологија се развива уште повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.